nav-left cat-right
cat-right

Jak korzystnie wybrać abonament telefoniczny?

Jak korzystnie wybrać abonament telefoniczny?

Wybór abonamentu telefonicznego wiąże się często z fascynacją nowymi modelami aparatów. Często kończy się to comiesięcznym drenażem kieszeni. W tym poradniku podzielę się kilkoma poradami o tym, jak korzystnie wybrać abonament i aparat telefoniczny.

Dla kogo abonament?

Dla osoby, która regularnie, miesiąc w miesiąc korzysta z telefonu. Dla tych z nas, którzy korzystają sporadycznie i bardzo nieregularnie lepszym rozwiązaniem może być telefon na kartę, który doładowujemy tylko wtedy,  kiedy jest taka potrzeba.

Abonament telefoniczny – co to jest?

Abonament to stała, miesięczna opłata, za korzystanie z telefonu komórkowego w określonej sieci. Jest ona przede wszystkim korzystna dla operatora, który ma dzięki niej zagwarantowane regularne wpływy. Zerwanie umowy wiąże się z karami umownymi, wymienionymi w umowie. Czas trwania abonamentu to najczęściej 24 miesiące. Zdarzają się także okresy krótsze, 12 miesięczne oraz dłuższe 30-36 miesięcy. Jak łatwo zaobserwować, oferty i promocje często się zmieniają.

Od czego zacząć?

Wybór abonamentu należy zacząć bynajmniej nie od przejrzenia cen telefonów! Należy sprawdzić rachunki w celu określenia ilości minut zużywanych co miesiąc. Może się zdarzyć, że znacząco przekraczamy darmowe minuty, i przepłacamy za za mały abonament. Sprawdzamy także ile minut łączymy się z określonymi sieciami, i czy mamy duże miesięczne zmiany w opłacie abonamentowej.

Kiedy już wiemy ile naprawdę rozmawiamy miesięcznie, możemy podjąć decyzję, czy ograniczamy ilość rozmów, czy też optymalizujemy abonament tak, aby wystarczało nam darmowych minut.

W ostatnim czasie popularne są telefony z systemem Android, oraz iPhone i inne smartfony wymagające stałego połączenia z Internetem. Jeżeli korzystamy z ściągania wiadomości i oglądania stron internetowych tylko sporadycznie, wybieramy mały abonament nawet tylko 100 MB. Dla przeciętnych użytkowników wystarczy 300-500MB miesięcznie. Jeżeli na bieżąco aktualizujemy Facebooka i mamy wielu znajomych – Warto zastanowić się nad większym transferem, lub przejściem do sieci, która aktualnie  oferuje najtańszy Internet.

abonamnet - kiedy warto

Wybór aparatu

Zostaje na koniec wybrać aparat. Jeżeli interesuje nas bardziej zaawansowany model, należy raczej postawić na kupienie go za wyższą od przysłowiowej złotówki cenę , niż podwyższać abonament.  Załóżmy, że w wybranym pod kątem naszych potrzeb abonamencie telefon kosztuje 300 zł. Ale w taryfie droższej o 50 zł jest za złotówkę. Daje to zysk 299 złotych przy zakupie i stratę 50*24 = 1200 zł w ciągu trwania abonamentu. Z naszej kieszeni ubyło 901 złotych, za które moglibyśmy większość telefonów kupić na Allegro, i mam tu na myśli nowe aparaty.

Ciekawą opcja może być wybór abonamentu bez telefonu, i korzystanie ze starego aparatu lub zakup nowego na Allegro. Zawsze warto obliczyć rzeczywiste koszty i określić czy istnieje ryzyko związane z utratą gwarancji oraz pomyśleć co jeszcze możemy sobie kupić za zaoszczędzone fundusze.

Przy wyborze aparatu, należy wziąć pod uwagę rzeczywiste potrzeby. Często osoby starsze czują się niepewnie, kiedy przychodzi do rozmowy z konsultantem w salonie operatora, nie znają się i nie rozumieją telefonów nowej generacji. Zarówno seniorom, jak i młodzieży obytej z technika można doradzić spisanie sobie na kartce oczekiwań wobec nowego aparatu i realnych możliwości finansowych. Pewnym rozwiązaniem dla seniorów jest zajrzenie na stronę babciofon lub wybór abonamentu bez aparatu i zakup takowego na stronie z telefonami dla seniora.

Popularne tematy:

 • jaki wybrac abonament telefoniczny (37)
 • jaki abonament wybrać 2012 (35)
 • jak wybrać abonament telefoniczny (15)

Reklama


3 komentarze to “Jak korzystnie wybrać abonament telefoniczny?”

 1. Poradnik (17 comments) pisze:

  Przygotowanie do wizyty w salonie jest ważne. Pamiętajcie jednak o tym, że im dłużej macie abonament u swojego operatora, tym lepiej. Ja ostatnio wysłuchałam opinii osoby dzwoniącej do mnie z T-Mobile i dostałam wyjątkowo korzystną ofertę.

  Okazało się, że w salonie mają oferty dla klientów nowych, lub do pierwszego przedłużenia abonamentu. Miły pan powiedział mi, że dla osoby z kilkunastoletnim stażem w „Erze” nie ma wystarczająco dobrej oferty w internecie lub w placówce firmy.Chyba straciłam przez te lata na uporczywym trzymaniu się wizyt w salonie!
  Zawsze jednak przygotuj się wcześniej ze swoimi potrzebami i możliwościami finansowymi, aby nie pomylić się przez telefon.

  Pamiętaj też, że kupując wysyłkowo masz prawo do odstąpienia od umowy przez 10 dni – to da Ci trochę więcej poczucia bezpieczeństwa.

 2. Wojtek - Adalbertus (26 comments) pisze:

  Kilka lat po opublikowaniu tekstu, po kilku modelach telefonów mam sceptyczne podejście do oferty gsm na rynku, telefony są gorsze. Klik na link.

 3. Bartosz (2 comments) pisze:

  Szczerze mówiąc od ostatnich 3 lat oferta krajowych operatorów tylko nieznacznie się zmieniła. Jeżeli chcemy cieszyć się swobodą nieograniczonych rozmów oraz SMS, musimy pogodzić się z wydaniem minimum około 40 zł na abonament.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.