nav-left cat-right
cat-right

Rodzaje firanek – jak dokonać właściwego wyboru?

Rodzaje firanek – jak dokonać właściwego wyboru?

W każdym wnętrzu znajdują się okna, na zaaranżowanie których najczęściej nie mamy zbyt wielu pomysłów. By jednak mieszkało nam się naprawdę przyjemnie, warto poświęcić nieco czasu na przegląd materiałów, które znajdziemy na rynku okiennych dekoracji. Dzisiaj bowiem możemy wybierać spośród różnego rodzaju żaluzji, rolet, firanek oraz zasłon.

Każda dekoracja okienna może prezentować się inaczej, a to, w jaki sposób ją urządzimy, powinno zależeć w głównej mierze od naszych indywidualnych gustów oraz upodobań. Na pewno możemy postawić na klasyczne firany oraz zasłony, które doskonale sprawdzą się właściwie w każdym wnętrzu. Możemy też szukać materiałów o nieco bardziej wyrafinowanym wyglądzie.

Ważny styl wnętrza

Zanim przystąpimy do wyboru konkretnych firanek, na pewno warto wcześniej zastanowić się nieco nad stylem pomieszczenia, w którym zostało ono urządzone.
Zasłony czy gotowe firanki z całą pewnością nie mogą odróżniać się do ogólnego charakteru mieszkania. Jeśli więc nasz salon przykładowo został urządzony w odcieniach brązu, wówczas ciemne firany mogą prezentować się nie najlepiej.

Co więcej, warto również zastanowić się, jaki zadanie mają spełniać wybrane przez nas firanki. Czy chcemy zmniejszyć nieco wpadającą ilość promieni słonecznych, czy może bardziej zależy nam na tym, by sprawić, aby pomieszczenie było zdecydowanie jaśniejsze. Jeśli znajdziemy odpowiedź na to pytanie, wówczas na pewno będziemy wiedzieć, czy nasze poszukiwania będą dotyczyły lekkich, transparentnych firanek czy też nieco grubszych zasłon.

Pamiętajmy także o tym, iż zwykle w jednym pomieszczeniu możemy znaleźć nawet kilka okien. Żadnego z nich nie powinniśmy dekorować oddzielnie. Wręcz przeciwnie, powinny one stanowić jeden ciąg dekoracyjny, spójną oraz harmonijną całość.

Firanki

Dobór tkaniny

Jeśli chcesz, by twoje wnętrze prezentowało się naprawdę oryginalnie i jednocześnie nowocześnie, na pewno musisz zdecydować się na firanki uszyte z konkretnego materiału. Obecnie w sprzedaży możemy znaleźć bardzo szeroki asortyment firan, więc wybór na pewno nie należy do najłatwiejszych.

We wnętrzu nowoczesnym świetnie może się prezentować przede wszystkim firanka żakardowa, która na pewno zwróci uwagę pań o tradycyjnych upodobaniach. Firanki wykonane z żakardu są niezwykle praktyczne, jest to bowiem materiał, który nie wymaga prasowania, pod warunkiem oczywiście, że suszymy nasze firanki rozwieszone (nawet na karniszu).

Żakard to oczywiście nie jedyny materiał, z którego wykonywane są dzisiaj firany. Dość dużą popularnością cieszą się również firanki satynowe, zwłaszcza, że satyna jest tkaniną błyszczącą, prezentującą się bardzo elegancko. Wadą tego materiału jest jednak fakt, że tkanina ta potrafi się mocno miąć, wymaga więc prasowania. Satynowe firanki świetnie jednak prezentują się zarówno we wnętrzach nowoczesnych, jak i w tych klasycznych. Obok firanek satynowych, możemy znaleźć również firanki wykonane z tafty, także pięknej oraz błyszczącej tkaniny. Ten materiał prasuje się już o wiele lepiej, więc wiele pań satynę decyduje się zastąpić właśnie taftą, zwłaszcza, że daje ona przepiękne kolorystyczne efekty,
w zależności od tego, jak pada kąt światła.

Lekkimi oraz zwiewnymi firankami są firany szyte z organtyny oraz z woalu. Organtyna jest materiałem w zasadzie całkiem przeźroczystym oraz błyszczącym, takie firanki prezentują się więc niezwykle efektownie. Woal natomiast już nie jest przejrzysty, aczkolwiek światło przepuszcza, więc tkanina ta także nadaje się na firany.

Jeszcze jednym rodzajem firanek są firanki wykonane z markizety. Markizeta to nic innego jak lekka, poliestrowa siatka, która może być biała lub zabarwiona w dowolnym odcieniu. Firany szyte z markizety odznaczają się przede wszystkim wysoką jakością oraz trwałością,
a różnią się między sobą różną ilością oczek (odstępami między nićmi).

To, jaki rodzaj firanki wybierzemy, zależy oczywiście od nas samych. Pamiętajmy jednak, że każde wnętrze jest inne. Urządzając dekoracje okienne, starajmy się zwracać więc uwagę na styl naszego pomieszczenia, jego wielkość, a także na zadania, które powinny spełniać firany naszym zdaniem.

Popularne tematy:

 • rodzaje firanek (329)
 • rodzaje firan (234)
 • jakie są rodzaje firanek (68)
 • jakie firanki (62)
 • firany rodzaje (40)
 • rodzaje materiałów na firany (31)
 • firanki rodzaje (25)
 • firanki rodzaje materiałów (20)
 • rodzaje materiałów na firanki (18)
 • rodzaje tkanin na firanki (15)

Reklama


4 komentarze to “Rodzaje firanek – jak dokonać właściwego wyboru?”

 1. Wojtek - Adalbertus (26 comments) pisze:

  Firanki, zapominam o nich. Ciągle nie mam ich w salonie, bo zabieram się za zabudowę balkonu, i chcę je dobrać jak będzie gotowa.

 2. Depresja (2 comments) pisze:

  Tak duży wybór firanek może przyprawić o depresję.

 3. Poradnik (17 comments) pisze:

  Kochaniutki, przesadzasz! Jak nie wiesz co to wybierz prosty, klasyczny wzór.

 4. Hobby dla Faceta (11 comments) pisze:

  To takie kobiece nie móc się zdecydować.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.