nav-left cat-right
cat-right

Sekrety modeli do sklejania

Sekrety modeli do sklejania

Modele do sklejania są typowo domową rozrywką. Modelarstwo potocznie uważa się za zabawę dla chłopców o mniejszym zacięciu sportowym. Okazuje się, że ta forma spędzania wolnego czasu oferuje duże możliwości rozwoju i rozrywki. Wiąże się ona z kilkoma innymi ciekawymi zajęciami związanymi z techniką, historia i militariami. Może być elementem sposobu na wolny czas dla dzieci i dorosłych. Sekretem jest poznanie zasad rządzących się tym hobby i wybranie opcji, która najlepiej zaspokoi nasze oczekiwania.

ramka z częściami

Modele do sklejania

Podstawowym rodzajem takiego modelu jest zestaw plastikowy. Części odlane metodą wtryskowa z plastiku, rozmieszczone na ramkach. Mniej popularne, bo trudniejsze do wykonania są modele tłoczone z płyty plastikowej pod ciśnieniem, tzw. vakuformy oraz modele żywiczne lub z białego metalu.

Tematyka zestawów jest najróżniejsza. Dominują samoloty do sklejania z Drugiej Wojny Światowej, oraz współczesne. Ostatnio popularne stają się też maszyny latające z Pierwszej Wojny Światowej.

Kolejnym tematem są pojazdy wojskowe, czołgi i artyleria. I tutaj preferowane są epoki takie jak w przypadku modeli lotniczych.

Modele okrętów to osobna dziedzina, mniej popularna wśród modelarzy, ale chętnie widziana jako prezent dla siostrzeńca lub do rodzinnej wspólnej rozrywki.

Ostatnia formą modeli do sklejania są figurki. Te są najtrudniejsze do realistycznego wykonania. Są także produkowane takich materiałów jak biały metal, żywica i oczywiście plastik.

Skala modelu

Model wykonane są w określonej podziałce lub też skali. Określa ona ile razy w stosunku do oryginału został on pomniejszony. Najpopularniejsze skale powstały w krajach anglosaskich i są wynikiem podawania ilu stopom oryginału odpowiada ile cali modeli. Np. skala 1:48 zwana jest quarter sacale (ćwierć skala), ponieważ ćwierć cala w modelu (ok. 6,35 mm) odpowiada 1 stopie oryginału (304,8 mm). Wyłamaniem z tej konwencji jest najpopularniejsza skala czołgowa – 1:35, która została narzucona przez modele japońskiej firmy Tamiya. Wysoka ich jakość w latach 70 ubiegłego wieku sprawiła, że inni producenci zaczęli stosować tę sama skalę, dla ułatwienia modelarzom tworzenia kolekcji. Innym podejściem jest skala figurek, która w przypadku figurek historycznych podaje wysokość figurki od stóp do poziomu czoła.

Najpopularniejsze skale modeli:

 • 1:9 – figurki 200mm
 • 1:16 – figurki 120mm i modele pojazdów
 • 1:24 – modele samolotów i samochodów cywilnych
 • 1:32 – modele samolotów i figurki 54mm
 • 1:35 – modele czołgów, pojazdów bojowych i artylerii
 • 1:48 – modele samolotów i czołgów
 • 1:72 – modele samolotów i czołgów
 • 1:144 – modele samolotów i czołgów
 • 1:350 – modele okrętów
 • 1:700 – modele okrętów

pudełko z modelem do sklejania

 

Skąd je wziąć?

Najprostszym sposobem zaopatrzenia się w model plastikowe jest supermarket. Będziemy tu mieć jednak problem z wyborem, brakować będzie kleju i akcesoriów. Wartościowe może być kupowanie tu zestawów startowych podstawowymi farbami , pędzlem i klejem.

Stacjonarny sklep modelarski jest dobrym miejscem do zakupów. Wybór może być tu bardzo szeroki. Cennej pomocy w  wyborze modelu i doborze dodatków udzieli nam sprzedawca.

Kolejnym miejscem, szczególnie wygodnym dla zaawansowanych adeptów tego hobby, którzy już nie potrzebują porady sprzedawcy będzie sklep internetowy. Oferuje on ogromną wygodę wyboru modeli do sklejania. Niektóre sklepy mają też własne poradniki modelarskie online oraz oferują ksiązki i dvd z poradami krok po kroku.

Zaangażowanie w modelarstwo

Bardzo wartościową cechą modelarstwa plastikowego jest jego skalowalność. To znaczy, że nasze zaangażowanie może mieć różny stopień natężenia i zaawansowania, zależnie od potrzeb i indywidualnych upodobań.  Może to być rekreacyjne sklejanie samolotów z dzieckiem, jako doraźna rozrywka. Może też być ono forma zajęć edukacyjnych w szkole czy w rodzinie. Osoby bardziej zainteresowane gromadzą więcej modeli, tworzą kolekcje tematyczne i staja się po woli ekspertami w danej dziedzinie historii lub techniki, a nawet sztuki. Na tym etapie widzimy tez kolejną zaletę modelarstwa, pozwala ono na wielostronny rozwój uprawiającej ten rodzaj hobby osoby. Sklejanie modeli rozwija następujące cechy i umiejętności:

 • Cierpliwość
 • Zdolność planowania i realizacji planu
 • Zdolności manualne i zastosowania narzędzi (warsztatowe)
 • Znajomość techniki
 • Znajomość historii
 • Zdolności artystyczne

Skalowalność tego hobby polega na tym, że można je uprawiać od poziomu zwykłej rozrywki, zachowując ekonomię kosztów tego zainteresowania, przez różne fazy coraz większego zaangażowania aż do wykonywania precyzyjnych i niezwykle realistycznych replik pojazdów, samolotów i okrętów.

W Internecie istnieje mnóstwo stron poświęconych modelom do sklejania, figurkom i różnym aspektom tego hobby. Szybka wymiana informacji zdjęć i porad bardzo ułatwiła hobbystom wykonywanie coraz lepszych replik w ciągu ostatnich lat.

detale modelu zaawansowanego

fot. A. Ziober

Modelarstwo zaawansowane

Ostateczny cel zaawansowanego modelarza to sklejenie modelu jak najbardziej odzwierciedlającego  rzeczywisty wygląd wykonywanej maszyny. Taki cel stawia duże wymagania warsztatowe, ale też i intelektualne i finansowe. Należy zgromadzić model i akcesoria  waloryzacyjne (dodatkowe detale poprawiające wygląd modelu). Wiele części należy wykonać samemu lub poprawić fabryczny model do sklejania. Aby możliwe było poprawianie i waloryzowanie modelu, potrzebna jest rzetelna wiedza, która daje dokumentacja modelarska, książki, plany, zdjęcia oryginalnych pojazdów i  wszelkie inne źródła wiedzy o obiekcie modelu i jego czasach.

Wykonaną przez zaawansowanego modelarza  replikę nazywa się często „modelem redukcyjnym”, czyli takim, który ma wygląd oryginału, tylko zredukowane wymiary.

Dla kogo to hobby?

Modelarstwo plastikowe jest dzisiaj zajęciem głownie dojrzałych mężczyzn po 40-stce, z zasobnym portfelem. Dzieci uprawiają  je doraźnie, często razem z rodzicem jako zabawę rodzinną.

Dobrze jest się kierować zasadą, że jako forma relaksu, powinno być ono przeznaczone dla osób wykonujących pracę fizyczna lub na świeżym powietrzu. Pracownicy biurowi więcej skorzystają z relaksu w formie ruchu , sportu lub np. uprawiając ogródek.

Hobby modelarstwa plastikowego jest ciekawym uzupełnieniem dla zainteresowań związanych z komunikacja, samolotami, historią lub np. z rekonstrukcją historyczną.

Obok hobby związanego z makietami i kolekcjami kolejek, jest ono także dosyć typowym zainteresowaniem osób z Zespołem Aspergera, czyli niezwykle inteligentnych, ale mających problem z kontaktem z grupą. Dla dzieci z tym zespołem może być dobrym relaksem po stresie związanym z problemami w szkole i grupie rówieśniczej. Należy jednak dyskretnie dbać, aby poświecenie hobby nie odwracało uwagi także od innych form aktywności.

Na koniec zachęcam do rozważenia tego wspaniałego sposobu spędzania wolnego czasu, i do dobranie sonie odpowiadającego nam sposobu i stopnia zaangażowania.

Popularne tematy:

 • modelarstwo plastikowe porady (77)
 • modele do sklejania (45)
 • sklejanie modeli plastikowych porady (15)
 • modele plastikowe porady (14)

Reklama


One Response to “Sekrety modeli do sklejania”

 1. Modelarski wordpress (8 comments) pisze:

  Po więcej informacji, w tym po porady dla początkujących zapraszam na mojego bloga!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.