nav-left cat-right
cat-right

Figurki do sklejania – informacje podstawowe

Figurki do sklejania – informacje podstawowe

Figurki to ciekawe hobby dla kolekcjonera i dla modelarza. Modelarz, obok pasji zbierania kolekcji figurek, może także wyżyć się własnoręcznie wykonując miniaturę żołnierza ulubionej formacji. Sklejanie modeli postaci historycznych może też być sposobem na realizację talentów artystycznych przez wyrafinowane efekty realistycznego malowania oraz kompozycje scenek z figurkami.

Cechy figurek na tle innych modeli do sklejania

Krótko mówiąc są one łatwiejsze w montażu niż modele plastikowe, ale ich pomalowanie jest trudniejsze. Podstawowa sprawa to wymogi realizmu. Żywa postać jest trudniejsza do wykonania niż martwa stal czołgu lub aluminium samolotu. Głębia koloru i faktury skóry czy różne stopnie połysku i gładkości materiałów są znacznie trudniejsze do odwzorowania niż pomalowanie kolorem maskującym stali pancerza czołgu z kilkoma błyszczącymi obdrapaniami i zaciekami rdzy.

Sam montaż figurek jest prostszy, mają one z reguły mniej elementów i są oczywiście mniejsze od pojazdów swojej skali.

figurka do sklejania w skali 54mm

Skala figurek do sklejania

Figurki do sklejania możemy podzielić na dwie kategorie. Figurki jako samodzielne modele, tzw. historyczne lub kolekcjonerskie, oraz figurki jako dodatki do modeli do sklejania takie jak załoga samolotu czy piechota w natarciu obok jakiegoś czołgu. Figurki kolekcjonerskie wyróżniamy przez podanie wysokości postaci w milimetrach. Figurki do modeli plastikowych przez podanie skali modelu, czyli liczby określającej ile razy jest on mniejszy od oryginału..

Skale i wielkości figurek

 • 1:9 – 200mm skala kolekcjonerska
 • 1:15 – 120mm skala kolekcjonerska
 • 1:16 – 110mm skala kolekcjonerska
 • 1:20 – 90mm skala kolekcjonerska
 • 1:24 – 75mm skala kolekcjonerska
 • 1:32 – 54mm podstawowa skala kolekcjonerska
 • 1:35 – 50mm  podstawowa skala do modeli plastikowych
 • 1:48 – 36mm skala do modeli plastikowych
 • 1:72 –  26mm skala do modeli plastikowych

Materiały z których wykonane są modele figurek

Pierwotnym materiałem z którego wykonywano figurki kolekcjonerskie był ołów. Ołowiane żołnierzyki stały się popularnym hobby od XVIII wieku i nawet w pierwszej połowie XX wieku. Były one samodzielnie odlewane przez kolekcjonerów. Przykładem obecności tych figurek w kulturze tego okresu są powieści „Dzieci z Bullerbyn”, opera „Dziadek do Orzechów” czy film „Patriota” z Mel Gibsonem.

Pierwsze figurki jako model do sklejania były produkowane w latach 60 i 70 właśnie z metalu. Dzisiaj jest to stop ołowiu z cyną i specjalnymi dodatkami pozwalającymi na odlanie nawet najprecyzyjniejszych detali. Takie modele określane są jako figurki z białego metalu. Są one odlewane w twardych dwuczęściowych formach gumowych w specjalnej wirówce dociskającej płynny metal do zakamarków formy. Nadal stanowią one najwyższa półkę wśród tego rodzaju miniatur.

Wraz z rozwojem modelarstwa plastikowego, pojawiły się w latach 60 i 70 modele plastikowych figurek jako dodatki do modeli samolotów i czołgów. Początkowo słabej jakości, rozwinęły się one do najwyższego poziomu na jaki pozwalają ograniczenia metalowych form odlewniczych. Niekwestionowanym liderem są tutaj figurki 1:35 Dragona. Są one doskonale zaprojektowane i wypuszczane w tematycznych seriach, bardzo ułatwiających modelarzom dopełnianie scenek (dioram0 z pojazdami. Jakość Dragona jest standardem, do którego dążą inne firmy.

figurki dragon w skali 1:35

Ostatnim ze względu na czas pojawienia się materiałem z którego wykonane są figurki jest żywica poliuretanowa. Takie figurki są odlewane ręczne w miękkich formach silikonowych. Ich produkcja jest najłatwiejsza do uruchomienia, ale najbardziej pracochłonna. Cena jest pośrednia pomiędzy plastikowymi figurkami wielkoseryjnymi i wyrafinowanymi figurkami metalowymi. Zastosowanie miękkich form pozwala na największy chyba stopień dokładności detali. Z tego materiału wykonywane są zarówno figurki kolekcjonerskie jak i lepszej jakości figurki do modeli plastikowych. Ciekawą formą są żywiczne dodatki do figurek plastikowych, poprawiające jakość ich głów dłoni, np. z firmy Hornet.

Dla kogo modele figurek?

Dla osób interesujących się historią munduru i bitew, oraz dla zwykłych modelarzy plastikowych pragnących uzupełnić kolekcję modeli pojazdów i figurki.

Jest to hobby dla osób dorosłych ale i dla młodzieży. Podobnie jak modelarstwo plastikowe jest ono dosyć skalowalne. To znaczy można je uprawiać amatorsko i doraźnie lub na średnim albo wysokim poziomie wykonania i zaangażowania. Dobre figurki Dragona lub żywiczne można kupić już za ok. 40 złotych. Dobre modele plastikowe zaczynają się od ponad 100 złotych. Pierwsza inwestycja w farby i pędzle może być rzędu 100-200 złotych i możemy zaczynać.

Wojciech Bułhak

Sklep  figurkami Adalbertus

Zdjęcia autor, Dragonmodels


Reklama


2 komentarze to “Figurki do sklejania – informacje podstawowe”

 1. Po więcej informacji o figurkach zapraszam na strony Figusa, serwisu o figurkach w języku polskim. Strona jest przeznaczona dla osób średnio zaawansowanych. Początkujący znajda tez sporo inspiracji i porad o tym jak wykonywać wspaniałe figurki.

 2. Modelarski wordpress (8 comments) pisze:

  Trochę o figurkach znajdziesz też na moim blogu z poradami dla modelarzy plastikowych.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.