nav-left cat-right
cat-right

Jak korzystać z forum internetowego?

Jak korzystać z forum internetowego?

Fora internetowe są świetnym miejscem dla dzielenia się wiedzą, nawiązywania kontaktów i tworzenie społeczności zgromadzonej wokół danego tematu sprawy. Może to być hobby, porady dotyczące zdrowia, sprawy społeczności lokalnej lub zastosowanie danego urządzenia. Forum daje ogromną wygodę i ułatwienie, pokonując bariery czasu i odległości między zaangażowanymi użytkownikami sieci. W tym wpisie przedstawię pokrótce zasady korzystania z forum i wyjaśnię stosowane tam skróty i panujące obyczaje.

Co to jest Forum?

Forum to po łacinie rynek. Na Forum Romanum spotkali się obywatele rzymscy, aby dyskutować, handlować i brać udział w głosowaniu. W Internecie forum to specjalna strona, na której w odpowiednich działach tematycznych zamieszczone są wątki  i następujące po nich dyskusje użytkowników. Na forum trzeba się zarejestrować, w tym celu należy mieć adres emailowy, za pośrednictwem którego administrator forum będzie się kontaktował z użytkownikiem.

Fora są prowadzone przez osoby prywatne, hobbystów, grupy społeczne lub polityczne, przez firmy i sklepy internetowe.

sieć kontaktów w internecie

Korzystanie z forum

Internet zapewnia duży stopień anonimowości. Pozwala na dyskretne kontaktowanie się , bez konieczności ujawniania pełnej tożsamości. Stwarza to jednak pokusę nadużycia, zachowań agresywnych lub nieprzyzwoitych. Przed rozpoczęciem dyskusji na forum warto zapoznać się z zasadami podanymi w regulaminie lub w FAQ, aby poznać zakres swobody dostępny w danym miejscu. Wpisując swoje odpowiedzi lub rozpoczynając wątek warto najpierw przemyśleć o co dokładnie nam chodzi, ułatwi to jasne wyłożenie swojego zdania i jego zrozumienie przez innych użytkowników. Kolejna sprawą jest zachowanie podstaw dobrego wychowania, w świecie Internetu taki kod savoir-vivre nazywa się netykietą. Należy do niego pisanie pełnymi zdaniami, stosowanie polskich liter, dbanie o poprawności gramatyczna zdania. Celem tych zasad jest ułatwienie właściwego zrozumienia się przez użytkowników. Częstym naruszeniem netykiety jest np. pisanie wielkimi literami, co w języku sieci oznacza wrzask. Innym częstym błędem użytkowników jest zadawanie pytania przed zapoznaniem się z instrukcja lub FAQ (zestaw najczęstszych pytań razem z odpowiedziami, ang.: Frequently Asked Questions) lub wyszukaniem odpowiedzi w Google. Administratorzy zwalczają też spamowanie linkami i wysyłanie niechcianych informacji emailem do użytkowników.

Więcej o netykiecie dowiesz się na stronie Wikipedii.

Użytkownicy

Członkami forum mogą, w zależności od jego charakteru, zostać  wszyscy chętni lub tylko wybrane osoby. Także jego treść może być dostępna dla wszystkich użytkowników sieci lub tylko dla wybranych, zatwierdzonych przez administrację danej strony. Użytkownicy pełnią różną rolę, przestawimy tu najważniejsze:

Administrator – kieruje forum, dba o jego wartość i ma władzę ingerowania w treść wątków i postów, a nawet wyrzucenia użytkownika który narusza zasady panujące w danej grupie.

Moderator – pomocnik administratora który śledzi dany dział forum i czuwa nad prawidłowym przebiegiem dyskusji

User – to w slangu oznaczenie użytkownika

Troll – to sprawiający kłopoty użytkownik. Może on być po prostu „słoniem w składzie porcelany”, nieporadnym dyskutantem. Często jednak jest to osoba szukająca zaczepki z innymi. To dla takich osób moderator lub administrator ma w zanadrzu bana – czyli usunięcie z forum. Zasadą dla innych użytkowników jest „nie karmić trolla” to znaczy nie wchodzić z nim w jałowe dyskusje.

Troll w internecie

Skróty stosowane na forum

Z stron anglojęzycznych przeszły na grunt polskich forów charakterystyczne skróty. Dają one możliwość wyrażania także emocji, których niewerbalne przekazanie jest na forum trudne. Wymienimy je tu pokrótce:

•    AFAIK - As far as I know - o ile mi wiadomo
•    AFAIR - As far as I remember - na ile pamiętam
•    B4N - Bye for now – na razie pa, znikam na chwilę
•    BTW - By the way - korzystając z okazji, swoją drogą ,
•    CU - See you - do zobaczenia!
•    EOT - End of topic – koniec tematu, dyskusji
•    FYI - For your information - do Twojej wiadomości
•    GOK - God only knows - Bóg jeden wie
•    IIRC - If I Recall Correctly - jeśli dobrze sobie przypominam
•    IMHO - In my humble opinion - moim skromnym zdaniem
•    LOL - Laugs Out Loud - Śmiejąc sie głośno
•    OTOH - On the other hand - z drugiej strony
•    ROTFL - Rolling On The Floor Laughing – tarzając się ze śmiechu
•    RTFM - Read The F****d Manual – przeczytaj w końcu piep****ą instrukcję
•    THX - Thanks - dzieki!
•    TIA - Thanks in advance - z góry dziekuję!

 

Popularne tematy:

  • forum internetowe (16)
  • fora internetowe (11)

Reklama


Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.