nav-left cat-right
cat-right

Kuchnia chłopska

Kuchnia chłopska

Dania typowe dla polskiej wsi, jadane niegdyś na co dzień przez chłopów, dziś wracają do łask. Jako potrawy proste, tanie a jednocześnie pożywne, mają coraz większą liczbę zwolenników. Powrót do tradycyjnej kuchni ludowej to obecnie moda. Jej przejawem są liczne restauracje i karczmy swą nazwą nawiązujące do wsi oraz tradycyjnego jadła. Serwowane w nich dania nie są z pewnością identyczne z menu znanym naszym przodkom, jednak mają swój oryginalny smak.

Produkty w kuchni wiejskiej

Jak jednak wyglądała tradycyjna kuchnia wiejska? Co jadali najczęściej mieszkańcy polskich wsi? Ponieważ na wsi większość gospodarstw była samowystarczalna, na talerzach pojawiały się te produkty, które uprawiano na terenie gospodarstwa. Na kuchnię poszczególnych regionów Polski wpływ miały oczywiście czynniki atmosferyczne i prowadzone w okolicy uprawy. Położenie geograficzne poszczególnych regionów wpływało również na poszczególne składniki codziennej diety. Tam, gdzie liczne były rzeki i jeziora, w jadłospisie częste były ryby.
Mimo wielu różnic występujących w wiejskiej kuchni w poszczególnych regionach Polski, można wymienić kilka cech wspólnych dla kuchni chłopskiej znanej w XIX wieku. Wiadomo, że ważnym elementem diety chłopskiej były produkty zbożowe oraz roślinne. Ważną rolę w tradycyjnej wiejskiej kuchni odgrywały mąka, kasza oraz ziemniaki. W każdym gospodarstwie znano zasady wypiekania chleba, pieczono również placki, kiszono kapustę, suszono grzyby i owoce. Każda gospodyni wiedziała, jak samodzielnie sporządzić ser oraz masło. Mieszkańcom wsi znane były również liczne metody konserwowania mięsa oraz tłuszczów zwierzęcych.

zupa z dostępnych jarzyn

Mięso – tylko od święta

Dość ważną rolę na wsi polskiej odgrywała również hodowla zwierząt. Warto jednak podkreślić, że hodowla nigdy nie zdobyła przewagi nad rolnictwem. Chłopi, nawet jeśli prowadzili chów zwierząt, rzadko jadali mięso, zazwyczaj z okazji ważnych świąt i wyjątkowo hucznych uroczystości rodzinnych. Częściej nim handlowali.
Co najczęściej pojawiało się na chłopskim talerzu? Jak już wspomniano, sporadycznie jadano mięso. Najczęściej jadano jednak ziemniaki, kasze oraz kapustę. Znane były również zupy, które przyrządzano niemal ze wszystkich dostępnych i nadających się do tego celu składników, krupnik z kaszy, jarzynowa ze „wszystkiego” i oczywiście grzybowa. Jadano również groch, nabiał, kluski i różnego rodzaju pieczywo. Jednym z nielicznych dodatków do takich posiłków była słonina.

Większe urozmaicenie w wiejskiej kuchni związane jest z pewnym postępem oraz poprawą warunków życia w okresie międzywojennym. W tym czasie w ludowym menu zaczęły pojawiać się nowe dania, o coraz ciekawszym smaku. Dziś niektóre regiony polski mogą pochwalić się wyjątkowymi specjałami, które choć proste, mogą zaspokoić oczekiwania nawet największych smakoszy.

Popularne tematy:

  • kuchnia chłopska (41)

Reklama


Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.