nav-left cat-right
cat-right

Sklep internetowy sposobem na kryzys?

Sklep internetowy sposobem na kryzys?

Wymyślenie i prowadzenie sklepu internetowego jest oczywiście jednym z najbardziej pożądanych e-biznesów. Sklepy w Sieci powstają praktycznie w ekspresowym tempie we wszystkich branżach. Z 10 lat temu zorganizowanie sklepu w Sieci był to nakład pieniężny coś koło trzech tysięcy złotych. W dzisiejszych czasach ten e-biznes zrobił się na tyle powszechny, iż jest możliwe ustawić platformę sklepową nawet za tysiąc zł. Nadto jest dużo platform dających dostęp do swojego oprogramowania. Czyli płacimy powiedzmy 40 złotych miesięcznie i możemy korzystać z platformy skonfigurowanej u naszego usługodawcy. Ale uwaga! nie jest to najlepszy sposób, gdyż nie pozwala nam mieć koniecznej, całkowitej autonomii tworzenia i wyboru opcji przy planowaniu naszego sklepu. Korzystamy wtedy wyłącznie z szablonów przygotowanych przez firmę świadczącą usługi.

Asortyment sklepu internetowego

sprzedaż internetowa podstawą biznesu w dwudziestym pierwszym wiekuKażdy początkujący i zaawansowany przedsiębiorca, który pragnie kupić i prowadzić sklep internetowy musi sobie odpowiedzieć na pytanie: co sprzedawać? To pytanie tylko pozornie jest bardzo proste, tak na prawdę wymaga odpowiedzi  wielopłaszczyznowej.  Musimy bowiem przeanalizować co najmniej parę czynników przed podjęciem decyzji  o tym, co sprzedawać. Obecnie prawie każda nisza jest wypełniona. Gdzie poszukiwać optymalnego pomysłu na towar? Potrzebne jest opracowanie konkretnego biznes planu naszego internetowego interesu z sumiennym rozważeniem wszelkich niuansów. Określmy więc te zasadnicze czynniki które trzeba wziąć pod uwagę:

  • jaka będzie cena sprzedawanych towarów?
  • czy wybrany produkt ma termin ważności?
  • czy będziemy mieli, gdzie składować towar?
  • produkt musi być możliwie jak najmniej problemowy

Nie wchodź w taniochę!

Nie są to wszystkie istotne czynniki, aczkolwiek te najważniejsze, od których powinniśmy rozpocząć. Dopiero po ich przeglądnięciu będziemy pewni tego , co jest dla nas najlepsze.
Generalnie zasada jest taka, że nie opłaca się wchodzić w towary wybitnie tanie, rzędu kilku, czy kilkunastu złotych. Taką zasadą rządzi się sprzedaż w Internecie. Na takim produkcie nie da się osiągnąć wielkiej marży. Zarobienie dwóch, bądź trzech złotych na produkcie w ostatecznym rachunku się nie kalkuluje, jeżeli weźmiemy pod uwagę czas, który jest potrzebny na obsługę każdego klienta, materiały opakowaniowe, i jeszcze parę pozostałych drobnych szczegółów – jak np. zrobienie paragonu. Zdecydowanie warte polecenia jest wejście w produkty o wyższej cenie, takie za kilkaset złotych (lub euro). Na takiej, dajmy na to pralce przy uczciwych układach z hurtowniami możemy uzyskać co najmniej 100 złotych zarobku. Każdy kij ma dwa końce. Bo na przykład produkt o takich rozmiarach trzeba w jakimś miejscu przetrzymywać. I tym samym nie starczy odrębny pokój w mieszkaniu, jak w wypadku na przykład telefonów, czy noży do krojenia. Do składowania wielkich przedmiotów musimy poszukać magazynu. Swojego , lub u kogoś , ale obie opcje kosztują.

Nowoczesny model logistyczny

sklep internetowy jest jednym z najpopularniejszych biznesów w SieciA więc, czy opłaca się wchodzić w produkty o tak ogromnych gabarytach? Oczywiście można to uczynić , jednakże w przypadku gdy: wykorzystamy sposób dostawy, który jest nazywany z angielska dropshipping. To znaczy wysyłanie towaru od razu z magazynu dostawcy. W skrócie polega to na tym, że my wyłącznie zbieramy zlecenia za pomocą naszego sklepu, po czym te zamówienia przesyłamy naszemu dostawcy. Hurtownia natomiast kieruje potrzebny towar pod wskazany adres. Oczywiście nie gratis, bierze od nas prowizję za fizyczną obsługę zlecenia.
Tego rodzaju wyjście z problemu pozwoli nam jednakowoż na sprzedawanie produktu, w sumie jakiego tylko chcemy, nawet o wartości po kilka tysięcy. Nie musimy inwestować w magazyn,  bo nabywamy go w momencie faktycznego zlecenia.  Żadnych towarów nie trzymamy na stanie przed sprzedażą. Nie mamy konieczności kilkudziesięciu, czy nawet kilkuset tysięcy zamrażać w towarze.

Usterkowość towarów

Bez trudu można wyjaśnić, co rozumiemy pod tym pojęciem A więc dobrze byłoby szukać przedmiotów, które prawie się nie psują. Naturalnie, że każdy ze sprzedawanych przedmiotów w sklepie ma gwarancję dwuletnią, i w razie zaistniałej usterki – konsument wyśle zepsuty przedmiot nie do nas , jeno do tego kto wystawił gwarancję. Jednakże nasza firma nie uniknie odpowiadania na pytania telefoniczne i emailowe od , którzy będą pytać: jak zrealizować gwarancję?
Nasza marka – jako sprzedawcy – może na tym ucierpieć. Mimo, że to nie my jesteśmy odpowiedzialni za poziom wytworzenia produktu, to jednak nabywca zawsze nas – jako firmę, od której kupił – będzie wiązał z wadliwym przedmiotem.
Inna kwestia, to prawdopodobieństwo uszkodzenia produktu w drodze do miejsca przeznaczenia. I znowu to nie nasza firma jest winna przykładowo za szczerbioną końcówkę w krysztale, jednak podejrzenie o winę pada na nas. I naszemu sklepowi nastręcza dodatkowo niechcianych kłopotów. Należy więc unikać sprzedaży przez internet z jakiejkolwiek porcelany , talerzy, a nawet zegarów, czy tego rodzaju produktów, które bardzo prosto zniszczyć w czasie wysyłki.
Analiza tych paru powyższych problemów pozwoli nam prawidłowo wyłonić rodzaj towaru, jaki będziemy mogli ulokować w naszym sklepie i spokojnie zbywać za pośrednictwem internetu. Niewątpliwie nie są to wszystkie ważne czynniki, ale na pewno te najbardziej istotne, które należy rozpatrzyć przymierzając do rozpoczęcia kariery internetowego sprzedawcy.

Biznes ekspercki

Ciekawą formą prowadzenia biznesu w internecie może być sprzedawanie produktów związanych z własną pasją. Wtedy zawsze będziemy ekspertami dla naszych klientów i łatwiej będzie nam ich pozyskać. Jeżeli np. jesteś modelarzem, pomyśl o sklepie modelarskim. Więcej porad na temat strategii takiego sklepu znajdziesz na blogu o modelarskim e-biznesie. Wypełnij ankietę sklepu modelarskiego i zacznij czerpać korzyści z skrojonej na twoje potrzeby wiedzy.


Reklama


Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.