nav-left cat-right
cat-right

Jak wybrać odpowiedniego laptopa?

Jak wybrać odpowiedniego laptopa?

W sklepach mamy dziś bardzo duży wybór laptopów, a w gąszczu sprzętu komputerowego bardzo trudno jest wybrać odpowiedni dla siebie model. Tym bardziej, że w przypadku laptopa, bardziej niż wygląd, liczy się wnętrze i jego parametry. Niestety, dla ludzi nie zainteresowanych informatyką, to czarna magia.

Do czego jest ci potrzebny Laptop?

Żeby dokonać właściwego wyboru, najpierw należy określić do czego nowy laptop będzie nam najczęściej służył. Zanim więc wybierzemy się do sklepu komputerowego, lub zaczniemy kupować przez internet, warto dowiedzieć się, jakie parametry powinien posiadać nasz wymarzony przenośny komputer, aby mógł spełnić wszystkie nasze wymagania.  Czy sprzętu tego będziemy używać tylko do rozrywki, czyli jako komputera do przeglądania Internetu, oglądania filmów lub grania, czy też przy jego pomocy będziemy wykonywać bardziej skomplikowane czynności w pracy. Ważne jest też, czy będziemy  korzystać z laptopa tylko w domu, czy też ma być sprzętem bardziej mobilnym. Bardzo ważną cechą laptopa jest jego rozmiar i wielkość matrycy. Do wyboru mamy przeważnie przenośne komputery w wymiarach od matrycy od 7 do 17 cali. Jeśli będziemy laptop przewozić, warto zastanowić się nad zakupem mniejszego, który jest jednocześnie lekki. Ale kiedy potrzebujemy sprzętu do pracy i wyraźnego, dużego ekranu który przyda się także do oglądania filmów i gier, to powinniśmy wybrać laptop większy.

Jak wybrać odpowiedni Laptop?

© Viorel Sima – Fotolia.com

Co kryje wnętrze laptopa

Sercem każdego komputera, czyli także laptopa jest procesor. Od tego jaki będzie procesor naszego komputera, będzie zależała szybkość jego pracy. Obecnie mamy bardzo duży wybór procesorów – od jednordzeniowych które pozwolą na wykonywanie podstawowych prac i rozrywkę po wielordzeniowe, które sprawdzą się w przypadku bardziej zaawansowanych prac. Istotną częścią każdego komputera jest dysk twardy, który powinien mieć przyzwoitą wydajność i pojemność dostosowaną do ilości przechowywanych danych. Najlepszym wyjściem będzie zakup laptopa z dyskiem SSD lub dyskiem 7200rpm. W laptopach zazwyczaj montuje się dysk 5400rpm. Jeśli jednak nie będzie spełniać naszych wymagań, zawsze można dokupić dysk SSD o pojemność 64GB lub 128GB. Pamięć RAM notebooka decyduje o komforcie pracy i jej prędkości z dużą częścią aplikacji. Obecnie dostępne modele laptopów mają co najmniej 4GB RAM-u, a wiele modeli za niewiele wyższą cenę ma  6 lub nawet 8GB RAM. Laptopy mają montowane różne karty graficzne. Najlepiej wybrać ten z kartą nVidia lub układami zintegrowanymi. Jednak jeśli mamy zamiar korzystać z nowych gier,  to lepiej zdecydować się na opcję pierwszą. Karty cenowo ze średniej półki, to karty typu GT 525M, GT 540M oraz GT 555M.

Łącza, gniazdka i napędy

W laptopie bardzo ważne są interfejsy, czyli złącza, gniazdka i możliwe sposoby połączenia laptopa z innymi urządzeniami. A im większa gama możliwych połączeń, tym lepiej. Przed zakupem sprawdźmy, czy laptop ma wystarczającą liczbę gniazd USB, aby podłączyć do niego myszkę, modem, pendrive itp. Napęd optyczny znajdziemy w każdym większym laptopie. Jednak tak naprawdę obecnie rezygnuje się z napędów. Jeśli jednak naszym celem jest oglądanie na laptopie filmów w FullHD, możemy zdecydować się na napęd BluRay. To jednak oznacza wzrost ceny laptopa nawet o 300zł. Laptopa można kupić od razy z systemem lub też bez i wgrać sobie tez ze starego komputera. Jeśli jednak zdecydujemy się na opcję z systemem, to warto wiedzieć, że zwykle do laptopów dołączany jest Windows 7 w wersji Home Premium 64bit. Można dostać do kompletu nośnik z kopią systemu lub kopią recovery.

Mam nadzieję, że teraz już wiesz czym kierować się przy wyborze laptopa.

Popularne tematy:

  • wybór laptopa poradnik (19)

Reklama


3 komentarze to “Jak wybrać odpowiedniego laptopa?”

  1. Bartosz (2 comments) pisze:

    Dziękuję za wpis. Troszeczkę rozjaśniło mi sprawę odnośnie wyboru laptopa.

  2. MAgda (1 comments) pisze:

    Zgadzam się, bardzo dobrze napisane i wszystkie aspekty poruszone 😀

  3. itcenter (1 comments) pisze:

    Na pewno na początku, trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie do czego jest nam potrzebny laptop 🙂

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.