nav-left cat-right
cat-right

Na co zwrócić uwagę przy zakupie telewizora?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie telewizora?

Czeka cię zakup nowego telewizora, a nie do końca znasz się na nowych technologiach? Nie wiesz jakie parametry powinien spełniać nowoczesny telewizor? Bogata oferta sprawia, że często mamy problem z decyzją, który model będzie najlepiej spełniał nasze oczekiwania i dostosuje się do naszych potrzeb, gubimy się po prostu w nadmiarze informacji. Zakup telewizora powinien być przemyślany, a często dopiero gdy zbliżają się święta i nie mamy pomysłu na prezent przypomina nam się, że dobrze było by sprawić sobie nowy zestaw TV, bo stary nie spełnia już naszych oczekiwań, jakość obrazu też jest już nie najlepsza. Czyż nie jest tak, że po prostu stary telewizor się psuje i na szybko kupujemy nowy, bez większego zastanawiania się? A przecież odbiornik TV to nie mały wydatek, warto więc znać parę informacji zanim podejmiemy decyzję. w tym artykule znajdziesz porady jak wybrac telewizor.jak kupic telewizor porady

© SkyLine – Fotolia.com

Telewizor plazmowy kontra LCD.

Kineskopowe telewizory stają się powoli historią, w przypadku płaskiego telewizora musimy podjąć decyzję czy lepszy będzie ekran LCD czy plazmowy. Ekrany tego typu telewizorów składają się z maleńkich pikseli, te zaś dzielą się na subpiksele. Umożliwia to wyświetlanie barw w znacznie wyższej jakości niż do tej pory.

Jakie zalety ma telewizor plazmowy?

Umożliwia on wyświetlenie miliona żywych barw co sprawia, że obraz jest bardzo naturalny. Nie tworzy się efekt smużenia, rozmycia, gdy wyświetlane elementy poruszają się na ekranie bardzo szybko. Dużym minusem telewizorów plazmowych jest ich żywotność, mniejsza niż telewizorów LCD, szacowana na 50 tysięcy godzin. Telewizory plazmowe nie są produkowane w rozmiarze mniejszym niż 32 cale. Warto zwrócić też uwagę na to, że telewizory plazmowe odbijają światło, co przeszkadza bądź uniemożliwia oglądanie w słoneczny dzień. Warto więc dobrze zastanowić się nad umieszczeniem tego typu telewizora w salonie, tak by światło nie padało na ekran.

LCD – w czym lepsze niż plazma?

Przede wszystkim ceny telewizorów LCD są nieco niższe. Zaletą jest też ich dostępność w różnych rozmiarach, także mniejszych. Ekran nie odbija światła dziennego, zatem lepiej sprawdza się w jasnych, dobrze oświetlonych pomieszczeniach. Nie bez znaczenia jest ich dłuższa żywotność – 100 tysięcy godzin. jednak jakość obrazu jest znacznie gorsza, a kolory nie tak intensywne.

Czym są telewizory  LED?

W telewizorach tych ekran podświetlany jest diodami LED. Przede wszystkim takie rozwiązanie znacznie zmniejsza zużycie energii, a także poprawia jakość obrazu.

 Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy zakupie telewizora?

Jednak to nie wszystko na co powinieneś zwrócić uwagę przy zakupie. Nowoczesne telewizory współpracują w wieloma innymi urządzeniami np. komputerem,odtwarzaczem  DVD, kamerą czy aparatem fotograficznym. Zatem im więcej wejść/wyjść będzie miał nasz nowy telewizor tym lepiej. Możliwe wejścia to: HDMI, AV, Euro, USB, S-Video, PC, wejście audio, słuchawkowe, czytnik kart pamięci oraz wejście do podłączenia słuchawek. Warto zatem sprawdzić czy wybrany przez nas typ telewizora ma je wszystkie chyba, że jesteśmy przekonani, że nie będziemy z któregoś korzystać.

Ważnym elementem jest również rozdzielczość ekranu, którą mierzy się w pikselach. Warto rozważyć zakup telewizora przystosowanego do odbioru wysokiej rozdzielczości, czyli Full HD i HD Ready.

Coraz to nowsze, bardziej zaawansowane technologie zmieniają jakość współczesnej telewizji. Jednak postęp techniczny sprawia, że dostępnych jest całe mnóstwo rożnych modeli telewizorów.

Wybór nie jest łatwy, ale warto go dobrze przemyśleć, przecież dość sporo czasu spędzamy przed ekranem telewizora. Czasem warto troszkę dopłacić aby cieszyć się doskonałą jakością obrazu czy też ogromnym, niemal kinowym ekranem. W końcu telewizor to zakup na dobrych parę lat, a nie na chwilę. Mam nadzieję, że teraz wiesz już na co zwrócić uwagę kupując wymarzony telewizor.

Popularne tematy:

 • na co zwracać uwagę przy kupnie telewizora led (24)
 • na co zwracać uwagę przy zakupie telewizora (23)
 • na co zwrócić uwagę przy kupnie telewizora (21)
 • na co zwrócić uwagę przy kupnie telewizora led (21)
 • zakup telewizora (18)
 • na co zwracać uwagę przy kupnie telewizora (17)
 • Na co zwrocic uwagę kupując telewizor (17)

Reklama


2 komentarze to “Na co zwrócić uwagę przy zakupie telewizora?”

 1. karmel (1 comments) pisze:

  „Kineskopowe telewizory stają się powoli historią, w przypadku płaskiego telewizora musimy podjąć decyzję czy lepszy będzie ekran LCD czy plazmowy. Ekrany tego typu telewizorów składają się z maleńkich pikseli, te zaś dzielą się na subpiksele. Umożliwia to wyświetlanie barw w znacznie wyższej jakości niż do tej pory.”

  a czy internauta jest wróżką? SKąd mam wiedzieć do którego telewizora odnosi się drugie zdanie?

  PS
  Polecam kurs z logiki autorowi

 2. Poradnik (17 comments) pisze:

  Kochany, to nie sprawa logiki a składni. Merytorycznie obydwa rodzaje monitora zawierają piksele i subpiksele. LCD świeci światłem lampy fluorescencyjnej podświetlającej piksele a w plazmie piksele świecą same – są mini lampkami.

  pozdrawiam
  Janina

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.