nav-left cat-right
cat-right

Jak wybrać sprzęt audio – słuchawki

Jak wybrać sprzęt audio – słuchawki

Słuchawki to nietypowy sprzęt audio. Niektóre osoby nie wyobrażają sobie bez nich życia, inne nienawidzą słuchania przez nie. Rano idąc do pracy niemal wszystkie osoby mają je założone na uszy – większość osób używa najtańszych modeli, czasem dostarczonych w komplecie z telefonem.

Czy słuchawki mogą konkurować z zestawem kolumn?

Okazuje się iż słuchawki ze średniej półki cenowej (około 500 – 1000) złotych mogą brzmieć lepiej niż zestaw głośnikowy za kwotę kilka razy większą. Dobre słuchawki oferują zarówno kreowanie przestrzennej sceny dźwiękowej jak i doskonałą jakość tonów niskich oraz wysokich. Słuchawki połączone ze wzmacniaczem słuchawkowym to doskonała alternatywa dla kolumn jeśli nie możesz słuchać głośno muzyki ze względu na domowników lub sąsiadów.

 dziwczyna ze słuchawkami

© stryjek – Fotolia.com

Słuchawki douszne

Mnóstwo osób słucha muzyki na ulicach – najwygodniejszy sprzęt do tego typu odbioru to słuchawki typu „pchełki” lub te wkładane do kanału dousznego. Jeśli używasz odtwarzacza mp3 lub telefonu z dedykowanymi słuchawkami, nigdy nie poznasz jego możliwości. Tanie słuchawki przekazują jedynie średnie oraz wysokie tony, czyniąc w to sposób płaski, często zniekształcając detale. Twoje uszy podziękują ci za nieco lepsze słuchawki – w cenie do 100 – 200 złotych będziesz mógł chociaż poznać przedsmak dźwięku Hi-Fi. Takie słuchawki – zwłaszcza w połączeniu z dobrym jakościowo odtwarzaczem, będą brzmiały o wiele przyjemniej. Słuchawki typu pchełki nie zapewniają izolacji od otoczenia – będziesz nadal słyszał to co się dzieje dookoła. Słuchawki które wkładamy w kanał uszny izolują dźwięki – z jednej stronie pozwala to na cichsze słuchanie, z drugiej może bardziej niszczyć słuch. Niestety, żaden typ słuchawek wkładanych do uszu nie umożliwia usłyszenia niskich tonów. Jest to związane z bardzo małymi membranami. Im lepsze słuchawki posiadasz, tym bardziej słychać złą jakość nagrań. Najlepszym rozwiązaniem są pliki zapisane w formatach bezstratnych.

Słuchawki nauszne

Słuchawki nauszne to modele które mogą konkurować z kolumnami – są także podzielone na wiele typów. Słuchawki nauszne w cenie do 250 złotych to zwykle modele nie zakrywające całego ucha – z tego powodu są nieco nie wygodne. Jeśli znajdziesz w tej cenie model pełnowymiarowy, możesz mieć obawy iż producent zaoszczędził na jakości membran.

Dowiedz się więcej o wyborze słuchawek


Reklama


Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.