nav-left cat-right
cat-right

Barwniki spożywcze i ich wpływ na organizm

Barwniki spożywcze i ich wpływ na organizm

Barwniki spożywcze są dzisiaj we wszystkim. Dodawane są do produktów spożywczych w celu poprawienia wygładu wyrobów i przyciągnięcia potencjalnych klientów. Możemy je podzielić na naturalne i syntetyczne. O ile barwniki naturalne nie są dla nas szkodliwe, to sztuczne mogą przyczyniać się do wielu schorzeń. Jak wiadomo popularniejsze są te drugie, chemiczne ze względów na to, że są tańsze i dają intensywniejsze oraz trwalsze zabarwienie. Dlatego też kilka słów na ich temat.

 E-129 Czerwień Allura

E-129 Czerwień Allura, brzmi nieznajomo, a znają go wszyscy a w szczególności dzieci. W wielu krajach Unii Europejskiej jest zabroniony jednak nie w naszym. Stosowany jest przede wszystkim w przemyśle cukierniczym min. żelkach, które przecież dzieci tak uwielbiają, cukierkach, galaretkach, ciastach, napojach oraz w przemyśle mięsnym, poza tym barwnik ten znalazł zastosowanie w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym. Może on powodować ADHD u dzieci, nasilać objawy astmy, podejrzewa się go o działanie rakotwórcze.

warto sprawdzic sklad produktów przed zakupem.

Poznaj nazwy i znaczenie sztucznych barwników i sprawdż ich obecnośc w produktach przed zakupem!

© Art Allianz – Fotolia.com

E-102 Tartrazyna

Innym przykładem może być E-102 Tartrazyna odpowiedzialna za barwę żółtą. Stosowana jest w wielu produktach spożywczych takich jak: polewy do ciast, napoje, zupy, dżemy, likiery owocowe, kukurydza konserwowa, musztardy, płatki zbożowe i wiele innych., jest także składnikiem niektórych kosmetyków. Działań niepożądanych jest tu dużo m. in. trudności z koncentracją, bóle głowy, pokrzywki, skurcze macicy, które u kobiet w ciąży mogą doprowadzić do poronienia, bezsenność, ADHD u dzieci, u astmatyków może powodować duszności i tutaj lista jest długa.

E-151 Czerń Brylantowa

Kolejny przykład E-151 Czerń Brylantowa nadaje kolor czarny lub fioletowy. Stosowana jest do barwienia jogurtów pitnych, słodyczy porzeczkowych, kawioru, napojów spirytusowych. W jelitach może być przekształcony przez bakterie do szkodliwych związków, źle wpływa na nerki.

Podałam tylko 3 z najbardziej szkodliwych barwników chcąc zainteresować czytelników tematem konsekwencji kolorowej żywności. Na koniec odpowiedzmy sobie na pytanie: czy barwniki spożywcze są nam potrzebne ? Polecam zgłębienie tematu i ostrożne robienie zakupów.


Reklama


2 komentarze to “Barwniki spożywcze i ich wpływ na organizm”

  1. Anna (1 comments) pisze:

    Dorzucam jeszcze koszenilę, nie wiem czy jest jednym z bardziej niebezpiecznych barwników, (powoduje wstrząs anafilaktyczny, katar sienny oraz pokrzywkę), ale ciekawe jest to, że powstaje z suszonych mszyc. Dodaje się go m. in. do popularnych serków homogenizowanych o smaku truskawkowym.

    • Poradnik (17 comments) pisze:

      Koszenila – karmin E120 produkowany jest jeszcze gorszego robactwa, z pluskwiaków. co ciekawe, przed okresem podbojów kolonialnych jego głównym dostwacą była Polska. Nasz robak to czerwiec i zbierano go w czerwcu!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.