nav-left cat-right
cat-right

Trądzik. Jak walczyć z tym problemem?

Trądzik. Jak walczyć z tym problemem?

Szpeci twarz, może pozostawiać po sobie blizny i choć dla wielu jest zjawiskiem niegroźnym, nastolatki poważnie przeżywają wszelkie problemy z nim związane. Jakież to zjawisko jest postrachem młodych ludzi? Wiadomo – trądzik. Utrapienie nastolatków, a często i poważny problem dermatologiczny dojrzałych osób.

Co o trądziku każdy wiedzieć powinien?

Czym jest trądzik i dlaczego pojawia się na ludzkiej skórze? Na to pytanie warto poznać odpowiedź. Głównymi winowajcami są tu hormony. Ich zaburzenia mogą sprawić, że skóra staje się bardziej podatna na wszelkiego rodzaju zmiany trądzikowe. Jednak nie tylko hormony stają się przyczyną pojawienia się trądziku. Sprzyja mu również sebum produkowane przez skórę, nie bez znaczenia pozostają tu również pewne czynniki genetyczne. Najczęściej to jednak hormony wpływają na gruczoły łojowe, które pod ich wpływem wzmagają produkcję sebum. W efekcie na skórze pojawia się nieestetyczna krosta, będąca skutkiem zapychania porów przez łój. To poważny problem, tym bardziej, że zmiany trądzikowe najchętniej uwidaczniają się na twarzy.

problemy z trądzikiem

© Konstantin Yuganov – Fotolia.com

Czym grozić może trądzik?

Najpoważniejszym problemem związanym z trądzikiem jest ryzyko powstania blizn. Ich przyczyną może być z jednej strony proces narastania tkanki skórnej, z drugiej – zmiany spowodowane utratą tejże tkanki. Bez względu na rodzaj blizny, dla jej właściciela fakt posiadania takiego śladu po trądziku jest faktem mało przyjemnym.

Jak chronić się przed trądzikiem?

Wiedząc już w jaki sposób powstaje trądzik, możemy zacząć szukać skutecznych sposobów na walkę z nim. Pomocna jest w tym wiedza zarówno z zakresu medycyny, jak i kosmetologii. Liczne kosmetyki do pielęgnacji twarzy oraz cery trądzikowej są już znacznym ułatwieniem i pozwalają zminimalizować problem. Jeśli kosmetyki takie okażą się bezskuteczne, można skorzystać z leków lub umówić się na wizytę u lekarza dermatologa. Jako specjalista od chorób skóry może on pomóc tym, którym trądzik uprzykrza życie i u których jego objawy są wyjątkowo intensywne.

Tradycyjne, domowe sposoby na trądzik

Naturalne kosmetyki wracają do łask, a specjaliści podkreślają, że maseczka z kefiru lub drożdży może stać się rewelacyjnym kosmetykiem. Które z nich można wykorzystać z powodzeniem? Zioła (jak rumianek, szałwia czy kwiat lipy) to najlepsi sojusznicy w walce z trądzikiem. Przy problemach z cerą trądzikową warto również peelingi z kawy lub scukrzonego cukru, przydatna jest również maseczka z kefiru i miodu. Skutecznością w walce z trądzikiem wykazują się również drożdże, które można wykorzystać w domowych maseczkach.

Dieta a trądzik

To, co jemy, wpływa nie tylko na nasze zdrowie, ale również na wygląd. Wiadomo, ze tłuste i słodkie produkty sprzyjać mogą trądzikowi. Są i takie, dzięki którym można się pozbyć wielu problemów z trądzikiem i poprawić wygląd swej skóry. Piękna cera to przecież nie tylko efekt stosowania kosmetyków, ale i odpowiedniego odżywiania. Dieta, która może pomóc w rozwiązywaniu problemów z trądzikiem, powinna obfitować przede wszystkim w produkty zbożowe oraz przetwory mleczne. Niezbędnym dodatkiem stają się tu świeże owoce oraz warzywa, wiele pozytywnych efektów przynosi również picie dużych ilości wody.

Jak malować się przy cerze trądzikowej?

Takie pytanie zadaje sobie wiele kobiet oraz dziewczyn, które mają z trądzikiem poważny problem. Cera z tendencją do trądziku wymaga w przypadku pań ostrożnego korzystania z kosmetyków do makijażu. Należy ich wyboru dokonywać wyjątkowo starannie. Najlepsze są te, które zawierają składniki bakteriobójcze.

Popularne tematy:

  • jak walczyc z tradzikiem (51)
  • jak walczyć z trądzikiem na twarzy (31)

Reklama


2 komentarze to “Trądzik. Jak walczyć z tym problemem?”

  1. Poradnik (17 comments) pisze:

    Znalazłam w sieci ciekawy tekst o trądziku, zajrzyjcie do czytelni Apteki Volfarm: kliknij tutaj. Niektóre porady, np. zalecenie antybiotyku, są może zbyt daleko idące, ale całość jest godna polecenia.

  2. LaBellaVita (1 comments) pisze:

    Kilka artykułów na ten temat i nie tylko na blogu LaBellaVita

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.