nav-left cat-right
cat-right

Jak wykonać udane zdjęcia z wakacji?

Jak wykonać udane zdjęcia z wakacji?

Pasja fotograficzna rozwija się najczęściej, gdy jesteśmy na wakacjach. Piękne krajobrazy, nowe miejsca i dużo wolnego czasu – wszystko to zachęca do intensywnego fotografowania. Jak wykonywać zdjęcia na wakacjach, by nie zagościły potem w komputerowym śmietniku?

Możliwości aparatu fotograficznego

Najważniejsze jest poznanie możliwości swojego aparatu oraz ufanie mu w ograniczonym stopniu. Producent zapewnia, że iso 6400 pozwoli na wykonywanie z ręki zdjęć w ciemną noc? Matryca 20 MP zapewni najpiękniejsze zdjęcia? Nie wierz w takie zapewnienia – najpiękniejsze zdjęcia wychodzą na najmniejszym iso, a jeśli zdjęcia stają się rozmazane, winna jest prędkość migawki, nie stabilizacji.

zdjęcie z wakacji - piękne niebo nad plażą

© vision images – Fotolia.com

Jeśli światła jest niewiele, używaj krótkich ogniskowych – pozwalają na wykonanie ostrego zdjęcia przy dłuższym czasie naświetlania. Pewnym ratunkiem zastosowanym w najlepszych kompaktach jest stabilizacja – ale ta optyczna, pozwalająca uratować część ujęć ze zbyt długim czasem naświetlania. Ważną sprawą jest ćwiczenie techniki wykonywania zdjęć – zasady są podobne jak w strzelectwie. Zamieramy na moment w bezruchu, wstrzymując oddech i opierając się o coś mocnego. Im cięższy aparat i wygodniejszy uchwyt, tym więcej zdjęć będzie ostrych. Na wakacje warto zabrać statyw. Działa on o wiele skuteczniej niż wszystkie systemy stabilizacji razem wzięte.

Światło wróg czy przyjaciel?

W ciepłych krajach raczej nie zachodzi problem braku światła – naszym wrogiem będzie nadmiar promieni słonecznych. Kompakty mają o wiele niższą maksymalną prędkość migawki niż lustrzanki – dlatego czasem zdjęcie wychodzi prześwietlone. Prześwietlenia zdjęcia nie można uratować w programie graficznym – z cienia natomiast da się coś wydobyć. Gdy słońce jest w zenicie, ustaw aparat na -0,3 – – 0,5 EW, aby ratować jasne niebo od przepalenia. Następnie domknij przysłonę w trybie priorytetu przesłony – niestety, kompakt nie pozwoli na takie domknięcie przesłony, jak lustrzanka. Z drugiej strony, przy maksymalnie małej dziurze (f/22), zdjęcia są nieostre z przyczyn fizycznych. ISO ustawiamy na minimalną wartość, a balans bieli oczywiście na słoneczko. Rzuć teraz okiem na „drabinkę”, pokazującą prześwietlenie lub niedoświetlenie zdjęć. Jeśli czas jest maksymalnie krótki, a wskazówka naświetlenia daleko po prawej stronie skali, należy poczekać do wieczora lub do pojawienia się chmur. Jeśli wskazówka będzie na środku, można śmiało fotografować, co więcej, bez ryzyka uzyskania poruszonych zdjęć. Otwieraj delikatnie przesłonę, obserwując ciągle, czy czas otwarcia migawki nie dochodzi do górnej granicy.

Wakacje z aparatem kompaktowym

Przepis na odpowiednio doświetlone zdjęcia w dużym słońcu wydaje się trudny, jednak dzięki treningowi, wszystkie wartości będziesz ustawiać automatycznie. Najlepiej do takiego treningu nadają się zaawansowane kompakty z pokrętłami do ustawiania wartości czasu i przesłony. Fotografowanie w takich warunkach z użyciem lustrzanki jest łatwiejsze – można korzystać z bardzo krótkich czasów naświetlania (1/4000 – 1/8000), niskich wartości przesłony oraz z filtrów przyciemniających obraz.

W czasie wakacji najlepiej sprawdzają się aparaty kompaktowe z obiektywem o szerokim kącie (liczonym jako odpowiednik pełnej klatki), pozwalające na uchwycenie szerokiej partii obrazu za jednym razem. Szeroki kąt w aparacie kompaktowym jest trudny do uzyskania z uwagi na niewielką, przybliżającą obraz matrycę, jednak takie aparaty są dostępne w sprzedaży. Ciekawą opcją na wakacje nad woda, będzie aparat pozwalający na robienie zdjęć pod wodą oraz odporny na kurz i wstrząsy. Obecnie taki sprzęt oferuje większość producentów.

zobacz też:

Fotografowanie uroczystości rodzinnych

Jak wykonywać zdjęcia małych przedmiotów – makrofotografia


Reklama


3 komentarze to “Jak wykonać udane zdjęcia z wakacji?”

  1. Jan Cisek (7 comments) pisze:

    Obecnie praktyczne porady związane z wykonywaniem zdjęć powinny dotyczyć smartfonów i telefonów komórkowych – są one bardziej rozpowszechnione w porównaniu do apartów fotograficznych.

  2. Poradnik (17 comments) pisze:

    Masz rację kochany, sama robię to moją nokią, i nie potrzebuje już kupować aparatu na wakacje.

  3. Wojtek - Adalbertus (26 comments) pisze:

    To prawda, aparaty w telefonach są coraz lepsze i wystarczają do większości zdjęć z wakacji. Jednak dla osób o większych wymaganiach, chcących uchwycić to co przekracza możliwości aparatów bez prawdziwej optyki, w tym kompaktów, nie ma alternatywy dla porządnej kamery fotograficznej.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.