nav-left cat-right
cat-right

Oczko wodne – zrób to sam

Oczko wodne – zrób to sam

Oczka wodne są jednym z najbardziej przyciągających elementów ogrodu. Jak wykonać takie oczko? Czy jest to trudne? Poradnik – budujemy oczko wodne.

ty też możeższ mieć takie oczko wodne

© Dmytro Smaglov – Fotolia.com

Wybieramy uszczelnienie

Dno oczka wodnego można uszczelnić na kilka sposobów :
• folia
• gotowa misa z tworzywa sztucznego
• beton
• siatkobeton
• maty bentonitowe
• glina
Ze względu na niskie koszty i najłatwiejszy sposób wykonania wybieramy uszczelnienie foliowe. Nie warto oszczędzać i stosować zwykłej folii budowlanej. Jej wytrzymałość jest niska i po kilku sezonach będzie trzeba uszczelniać oczko od nowa. Doskonałe za to są folie z PVC (żywotność ok 20 lat) i EPDM (żywotność powyżej 50 lat). Obydwie folie dostępne są w różnych grubościach, oczywiście czym grubsza folia – tym większa jej odporność na uszkodzenia.

Wykop

Kopiąc dół pod oczko wodne zaplanujmy od razu strefy dla różnych roślin. Podstawowe to strefa bagienna (głębokość do 10 cm), wody płytkiej (do 40cm) i wody głębokiej (powyżej 40 cm). Planując kształt weźmy pod uwagę że folię najłatwiej rozłożyć na oczkach owalnych, nerkowatych i innych regularnych kształtach. Pamiętajmy też, że oczko powinno mieć brzegi na równym poziomie, inaczej przy wyższym z brzegów może być widoczna folia, co jest mało estetyczne.

Wykładamy dno folią

Zanim jednak to zrobimy należy dokładnie oczyścić dno z wszystkich przedmiotów mogących uszkodzić folię, tj. kamieni, korzeni, gałęzi itd. Można też wyścielić wykop piaskiem lub włókniną, ale często jest to trudne do wykonania (np. przy pionowych ściankach). Po tej czynności możemy wyłożyć wykop folią, pamiętając aby zostawić ok 50 cm zapasu na brzegach. Najlepiej robić to w słoneczny dzień – rozgrzaną folię łatwiej naciągnąć i dopasować. Na dno możemy wyłożyć kamienie i żwir.

Wypełniamy oczko wodą

Wodę wpuszczamy stopniowo, cały czas pilnując i poprawiając w miarę potrzeby folię, która obciążona przez wodę może się obsuwać w dół. Po całkowitym napełnieniu oczka, możemy odciąć nadmiar folii, oraz zająć sie maskowaniem jej brzegów.

Gotowe

To praktycznie wszystko, pozostaje tylko umieścić w oczku oraz jego sąsiedztwie odpowiednie rośliny wodne, ewentualnie wpuścić ryby.


Reklama


Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.