nav-left cat-right
cat-right

Czym czyścić meble z różnych materiałów?

Czym czyścić meble z różnych materiałów?

Każdy Pani swych czterech kątów ma na pewno z tym problem od lat. Niestety, czyszczenie mebli wymaga odpowiednich środków oraz wiedzy na ich temat. Dlatego, zanim przystąpimy do mycia ich powinniśmy dowiedzieć się czym je potraktować oraz jakiego rodzaju tworzywa wybrać mebel.

Meble skórzane na wysoki połysk

Najczęstszym materiałem, które potrafi wytrzymać nawet kilkadziesiąt lat jest skóra. Są to meble eleganckie, które zazwyczaj wykonywane są w ciemnych kolorach, lecz czasem zdarzy się, że znajdziemy też i w jasnych. Przeważnie używana jest do nich skóra cielęca jak i bydlęca, również zdarzają się skóry sztuczne, które ciężko odróżnić od tych naturalnych, a powłoka teflonu zapewnia odporność na plamy oraz pęknięcia. Aby wyczyścić kurz z tego rodzaju tworzywa powinniśmy myć je wilgotną mięciutką ścierką, ale również raz w miesiącu nacierać renowatorami do skóry, natomiast dwa razy do roku wetrzeć odrobinę pszczelego wosku i po dwóch godzinach wypolerować nada to, im na nowo połysku.

Czyszczenie mebli z różnych materiałów - skóra

© tab62 – Fotolia.com

Meble z wikliny

Wiklina staje się coraz to bardziej modna niż nam się wydaje. Meble te są bardzo wygodne, kojarzą nam się z wypoczynkiem oraz ogrodem, a co najważniejsze są pozbawione wszelkich chemikaliów. Lecz, jeśli zaczynają się rozsychać wystarczy przetrzeć je oliwą z oliwek i powtarzać zabieg co 4 lub 5 miesięcy. Gdy zaczynają nam żółknąć wystarczy przetrzeć je ciepłą wodą z sola, natomiast przy normalnym czyszczeniu wystarczą ciepłe mydliny.

Czyszczenie mebli z tkaniny

Komfortowe meble z tkaniny są o wiele tańsze niż te wykonane ze skóry dlatego są bardziej popularne do tego sprawdzają się w każdym wnętrzu. Warto uszyć na kanapę pokrowiec, który można zdejmować i prać dzięki czemu możemy skrócić nasz czas czyszczenia plam. Jeśli chodzi o rodzaj tkaniny to warto wybrać mikrofibrę, gdyż materiał jest przyjemny w dotyku, trwały, odporny na zanieczyszczenia oraz nie gniecie się. Zaś, jeśli w domu mamy zwierzęta to powinien on być gładki taki jak na przykład gruby gobelin, wtedy sierść naszego pupila nie będzie przywierała do mebla. Na początku czyszczenia powinniśmy mebel odkurzyć dokładnie, następnie nanieść preparat do czyszczenia tapicerki i miękkich wykładzin. Warto najpierw sprawdzić w niewidocznym miejscu czy środek nie będzie odbarwiał naszej tkaniny.

Meble plastikowe i metalowe

Meble wykonane z plastiku oraz metalu można podsumować razem. Ponieważ każdy zna ich zastosowanie jak i rodzaj a czyszczenie ich opiera się na chemii. Metalowe powinniśmy czyścić łagodnym płynem do mycia naczyń następnie spłukać i wytrzeć do sucha, zaś, by nadać, im błysku wystarczy przetrzeć je wodą z sodą i wypolerować ścierką. Plastik można potraktować domestosem, gdy są bardzo brudne, lecz, jeśli tylko lekko to wystarczy ciepła woda z mydłem w płynie, jednak warto pamiętać, by użyć przedmiotu do czyszczenia, który nie zarysuje powierzchni, bo potem w rysach zbiera się cały brud i kurz, który ciężko wyczyścić.

Dlatego, zanim zakupimy meble zastanówmy się dobrze z jakiego tworzywa je wybrać byśmy byli zadowoleni z nich na lata. Po zapoznaniu się z odpowiednimi metodami renowacji oraz czyszczenia ich powinniśmy nie mieć z nimi problemów.


Reklama


3 komentarze to “Czym czyścić meble z różnych materiałów?”

  1. Kasia (1 comments) pisze:

    Szkoda, że nie zainteresowałam się sprawami czyszczenia mebli przed ich zakupem. Narzutka – tak bardzo ułatwia utrzymanie czystości, zwłaszcza przy dzieciach.

  2. Hobby dla Faceta (11 comments) pisze:

    Niby sprzątanie i roboty domowe, ale tak jak przy karoserii – kończy się na wosku i polerowaniu.

  3. Meble to u siebie w domu to pasowałoby mi ciągle czyścić. Też zależy jakie meble polecam jasne, bo w moim przypadku są ciemne i od razu widać niedociągnięcia, ale co tam co jakiś czas trzeba czyścić bo gruba warstwa kurzu się osadza. Nakrycie to najlepsze rozwiązanie na meblach 🙂

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.