nav-left cat-right
cat-right

O krawatach

O krawatach

Krawat jest ważnym elementem ubioru niemalże każdego mężczyzny, jest dodatkiem, który pozwala wnieść do męskiego stroju nieco koloru i przełamać nudę. Po krawacie można poznać styl mężczyzny, jego gust i często również charakter. Mężczyzna z klasą potrafi bezbłędnie dopasować krawat do pory dnia, okazji, a także do stroju partnerki. Dobrze dobrany jest wspaniałym urozmaiceniem i stanowi ożywienie dla męskiego ubioru. Niestety sztuka dobierania krawatu nie wszystkim jest znana.

Historia krawata

Historia współczesnego krawata sięga czasów wojny trzydziestoletniej, kiedy to król Francji Ludwik XIII wsparł się pułkiem kawalerii chorwackiej. Jeźdźcy ci nosili wówczas wiązane na szyi chusty. Zwyczaj ten został później przyjęty przez dworzan króla oraz wojska i szybko rozprzestrzenił się na całą Europę. Przez dwa kolejne stulecia ówczesne krawaty robiono z pasków materiału o różnorodnych rozmiarach i kształtach. Z czasem pojawiały się nowe metody wiązania.

elegancki krawat

© Minerva Studio – Fotolia.com

Współczesny krawat narodził się na początku XX wieku. W 1926r Jasse Langsdorf z Nowego Jorku wprowadził krawaty z trzech ukośnie ciętych pasków materiału. Dzięki temu krawaty stały się sprężyste i łatwe w wiązaniu. Najwyższej jakości krawaty skrojone są właśnie z trzech części. Szyje się je z jedwabiu, wełny, kaszmiru i mieszanek jedwabiu i sztucznych włókien. Najlepiej wiążą się krawaty jedwabne, łatwo wracają do pierwotnej formy po rozwiązaniu i nie rozciągają się. Bardzo ważne jest wnętrze krawata, które również powinno być jedwabne, ewentualnie bawełniane, ma ono istotny wpływ na długowieczność krawata i łatwość wiązania.

Dobór krawata

Krawaty mają różne fasony, kolory i wzory, mają różną fakturę materiału. Należy pamiętać, aby krawat odpowiednio dopasować do stroju i okazji. Krawat powinien być ciemniejszy od koszuli i dopasowany szerokością do klap marynarki, tzn wąski krawat do wąskich klap i odwrotnie.
Najbardziej powszechnym i wszystkim znanym wiązaniem krawata jest węzeł pojedynczy. Powstał już w XIX wieku i zastąpił inne skomplikowane wiązania. Angielska nazwa „four in hand” wywodzi się podobno od londyńskiego klubu gentlemanów. Mimo, iż rodzajów węzłów i wiązań powstało od tego czasu bardzo wiele, ten jest podstawowym elementem męskiej mody na całym świecie.


Reklama


2 komentarze to “O krawatach”

  1. Wojtek (5 comments) pisze:

    Ktoby pomyslał, że Krawat to Kroat, czyli Chorwat. Wspaniała historia…

  2. Hobby dla Faceta (11 comments) pisze:

    A może coś więcej o wiązaniu krawatów? Fajne historie ale… praktyka by się przydała?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.