nav-left cat-right
cat-right

Jak bezpiecznie wyrzucić stary sprzęt RTV-AGD

Jak bezpiecznie wyrzucić stary sprzęt RTV-AGD

Zakup nowego sprzętu do mieszkania, czy to lodówki czy telewizora nie zwalnia nas od sytuacji związanej z prawidłowym pozbyciem się starego, zużytego sprzętu. Niestety większość z nas albo wynosi ów sprzęt na śmietniki osiedlowe, albo pod osłoną nocy wyrzuca w lesie. Musimy jednak wiedzieć co zrobić z tego typu sprzętem.

Czy można po prostu wyrzucić elektro śmieci?

Nie nie można wyrzucać starej lodówki i innego sprżetu AGD-RTV na śmietnik. Zgodnie z obowiązującymi przepisami na terenie naszego kraju jesteśmy zmuszeni do oddawania sprzętu do utylizacji. Zobaczmy jak zrobić to prawidłowo.

jak wyrzucić zużyta lodówkę i sprzęt komputerowy?

© Photographee.eu – Fotolia.com

Miejsca utylizacji RTV-AGD

Jak jednak oddać sprzęt aby mieć czyste sumienie, jak sprawić by rzeczywiście doszło do takich procesów jak choćby utylizacja RTV i AGD? Warto śledzić informacje na stronach internetowych własnej gminy. Co jakiś czas władze samorządowe organizują zbiórki. Są to różnego rodzaju akcje, z jednej strony możemy wystawiać zużyty sprzęt RTV i AGD na wystawkach. W niektórych miastach co jakiś czas wystawiane są również odpowiednie pojemniki na „elektrośmieci”. Dodatkowo, w największych miastach organizowane są akcje zbierania takich starych sprzętów, za co można otrzymać drzewko czy bilet do teatru.

Kolejne miejsce do jakiego możemy zanieść nasze stare i zużyte sprzęty to sklep który sprzedaje tego typu urządzenia. Musimy wiedzieć iż utylizacja RTV i AGD jest wpisana w ich działalność, dlatego powinni przyjąć naszą starą drukarkę czy laptopa.

Musimy wiedzieć że istnieją również punkty, które zajmują się skupem wszelkich „elektrośmieci”, jednak warto z nich korzystać tylko w sytuacji kiedy posiadamy większej ilości odpady. Na pewno nie będzie opłacało nam się odwozić do takiego punktu jednej drukarki. Dodatkowo w takich miejscach należy wypełniać dodatkowe dokumenty, co na pewno nie uśmiecha się większości z nas, szczególnie że najłatwiej po prostu zostawić odpowiedni sprzęt w danym miejscu i nie mieć więcej problemów.

Kosztowna niedbałość – kara za wyrzucenie RTV-AGD

Na koniec warto przedstawić co może grozić za wyrzucanie tego rodzaju śmieci w miejscach do tego nie uprawnionych. Przede wszystkim najwyższy wymiar grzywny to 5 tysięcy złotych. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy że w urządzeniach RTV i AGD znajdują się niebezpieczne związki, substancje, wystarczy tutaj wymienić choćby rtęć czy kadm.


Reklama


Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.