nav-left cat-right
cat-right

Hydrofory zapewnią dobre ciśnienie w domu i w ogrodzie

Hydrofory zapewnią dobre ciśnienie w domu i w ogrodzie

Hydrofory oraz zestawy hydroforowe sprawią, że ciśnienie wody w Waszych domach i ogrodach będzie na właściwym poziomie! Czym się kierować wybierając ten najbardziej odpowiedni, a czego unikać?

Kluczowym zadaniem zestawu hydroforowego jest zapewnienie nieprzerwanej dostawy wody, w tym stabilizacja ciśnienia instalacji wodnej w domu i w ogrodzie. Prawidłowo dobrany hydrofor powinien też przeciwdziałać zbyt częstemu włączaniu lub wyłączaniu się pompy wodnej. Działanie odpowiednio dobranego urządzenia zagwarantuje Wam, że ze wszystkich kranów w domu woda popłynie jednakowo intensywnym strumieniem. Podejmując decyzję o sposobie zasilania domu w wodę, nie zawsze możecie liczyć na podłączenie się do lokalnego wodociągu, bo zdarza się, że go nie ma. W takiej sytuacji jedynym rozsądnym wyjściem jest wykorzystanie własnej studni. I tutaj raczej oczywisty jest fakt, że domowe instalacje wodne nie byłyby w stanie działać bez hydroforów. Jaka jest zasada działanie tych urządzeń?

zestaw hydroforowy

Jak działają hydrofory?

Jak wiadomo hydrofory albo zestawy hydroforowe są przeznaczone do pompowania wody czystej. W zależności od typu i marki urządzenia te składają się z co najmniej jednej pompy, zbiornika ciśnieniowego, presostatu, a także zaworów: odcinających oraz zwrotnych, których zadaniem jest dbanie o bezpieczeństwo użytkowania. Hydrofory włączają się automatycznie pompując wodę w chwili, kiedy jej ilość w zbiorniku ciśnieniowym spada, co powoduje spadek ciśnienia zgromadzonego nad nią powietrza poniżej wartości zadanej, a przestają zasysać wodę, kiedy jej ilość w zbiorniku jest odpowiednia, żeby powietrze miało określone, prawidłowe ciśnienie. W momencie, gdy odkręcacie kran sprężone powietrze wypycha wodę ze zbiornika. Gdy spłynie znaczna jej ilość i ciśnienie w instalacji spadnie poniżej założonego parametru pompa ponownie włącza się, automatycznie napełniając zbiornik wodą.

Warto w tym miejscu podkreślić, iż pompa nie powinna się włączać przy niedużych poborach wody, np. przy napełnianiu czajnika, a to powinno spowodować znaczne oszczędności. A zatem ważną sprawą przy wyborze odpowiedniego hydroforu lub zestawu hydroforowego jest wielkość zbiornika ciśnieniowego, bo im większy on będzie, tym wyższy stanie się komfort użytkowania pompy, a zużycie energii elektrycznej zasilającej pompę będzie mniejsze.

zdjęcie2

Pamiętajcie, że zapas wody w zbiorniku ciśnieniowym hydroforu to zwykle 40% jego pojemności, tj. zbiornik 100-litrowy pozwala na pobranie nawet około 40 litrów wody bez uruchamiania pompy. Im większa pojemność zbiornika ciśnieniowego hydroforu, tym różnice ciśnień w czasie korzystania z wody są mniej odczuwalne, dlatego trzeba brać pod uwagę wielkość zbiornika oraz wydajność pompy jeszcze przed zakupem oraz dostosować do zużycia wody w domu. Ilość pomp instalowanych w układzie zależy głównie od wielkości sieci. Każda pompa ma ściśle określoną liczbę cykli swojej pracy w ciągu jednej godziny.

Pompy, które stosuje się w domach jednorodzinnych mają przeważnie cykle od 20 do 30 na godzinę. Gdy pojemnik będzie za mały pompa będzie pracować praktycznie non stop, co spowoduje skrócenie żywotności jej silnika oraz przyczyni się do zwiększenia rachunków za energię elektryczną. Zatem kluczową funkcją hydroforu jest zapobieganie zbyt częstemu włączaniu oraz wyłączaniu się pompy wodnej, co zapobiega jej przedwczesnemu zużyciu. W wersji zestawów hydroforowych filtry, zawór zwrotny, manometr, wyłącznik ciśnieniowy i zbiornik są zintegrowane z pompą.

Nowoczesne kompaktowe zestawy hydroforowe

Nowoczesne zestawy hydroforowe wyróżniają się tzw. budową kompaktową, co sprawia, iż mają wyjątkowo przyjazną budowę, a także wielkość, która pozwala na swobodny ich montaż w dowolnej części domu, bez konieczności wyznaczania dla nich specjalnych pomieszczeń. Zbiornik ciśnieniowy nowoczesnego hydroforu może być montowany poziomo lub pionowo i zwykle jest wyposażony w szczelną membranę gumową, która oddziela wodę od poduszki powietrznej. Najczęściej montuje się go nad pompą lub pod nią – tworząc zestawy wolnostojące i niezajmujące wiele miejsca. Pozwala to na ich umieszczenie w zwykłej szafce kuchennej.

Pozostałe zalety nowoczesnych zestawów hydroforowych to zdecydowanie mniejszy hałas w czasie pracy, elektroniczne regulatory, co eliminuje konieczność ich ręcznego ustawiania. Włącza się je tylko do instalacji i gotowe. Należy jednak pamiętać, że materiał membrany i powłoka wewnętrzna zbiornika powinny posiadać atest dopuszczający je do kontaktu z wodą pitną, wydany przez Państwowy Zakład Higieny. Dzięki temu zyskacie pewność, że materiał zastosowany do wykonania wewnętrznej powłoki zbiornika został dopuszczony do kontaktu z wodą pitną.

Podsumowując wybór idealnego hydroforu lub zestawu hydroforowego dla domu jednorodzinnego lub letniskowego przy dość szerokiej ofercie nie powinien być dziś dla Was problemem. Dzięki dostępności hydroforów o dowolnym kształcie i wielkości powoduje, że można je dopasować i umieścić w dowolnie wybranym przez Was miejscu, począwszy od piwnicy, aż po szafki kuchenne czy inne wybrane punkty poboru wody gwarantując stałe ciśnienie w kranach w całej posesji oraz w ogrodzie.

 

Autor: www.sklepalko.pl


Reklama


One Response to “Hydrofory zapewnią dobre ciśnienie w domu i w ogrodzie”

  1. szefrolet (1 comments) pisze:

    Od około roku mam zainstalowany hydrofor w piwnicy i działa bardzo dobrze. Pompuje mi wodę gruntową do nawadniania ogrodu. Cisnienie jest bardzo dobre. Jedyny minus taki, ze woda w studni za wolno nachodzi i zdarza się, że przestaje lecieć przed czasem, bo hydrofor nie ma czego zaciągnąć. Drugi mankament jest taki, że po awarii prądu pompa się włącza i buczy bez przerwy, dopóki się ręcznie nie odłączy hydrofora. Ale to drobne minusy, ogólnie jestem bardzo zadowolony i polecam każdemu do domu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.