nav-left cat-right
cat-right

Jogging – czy wyjdzie na zdrowie?

Jogging – czy wyjdzie na zdrowie?

Wiosną wiele osób zaczyna bieganie. Jeśli chcesz, by nowe hobby przyniosło Ci korzyści dla zdrowia, powinieneś zacząć trening z głową.

Czy warto biegać?

Dzięki bieganiu w organizmie zwiększa się poziom endorfin, nazywanych hormonami szczęścia. To one odpowiadają za „high” biegacza, czyli poczucie szczęścia w czasie długiego treningu.

Jogging wpływa na stan serca i płuc. Dzięki bieganiu możesz poprawić działanie systemu immunologicznego.

Większość osób rozpoczyna bieganie po to, by schudnąć. Godzina joggingu pozwala na spalenie 900 kalorii. To nie jedyna korzyść – poranne bieganie poprawia metabolizm na cały dzień. Dzięki temu organizm spala kalorie jeszcze na długo, po zakończeniu treningu.

Czy jogging to zdrowie?© Jacek Chabraszewski – Fotolia.com

Jogging uprawiany regularnie wpływa na kształtowanie naszej silnej woli i pozwala na oderwanie się od codziennych problemów.

Amatorskie bieganie to jedno z tańszych hobby. Potrzebujesz do niego tylko butów i ewentualnie zegarka ze stoperem.

Jak planować treningi?

Jeśli do tej pory jeszcze nie biegałeś, zacznij trening od bardzo małych wyzwań. Dobrym rozwiązaniem jest rozpisanie sobie planu treningowego.

Popularnym planem jest rozpoczęcie treningu od biegu przez minutę i jednominutowego odpoczynku. Należy zrobić 6 takich serii. Następny trening następuje za dwa dni i podczas niego biegnie się przez 2 minuty, a następnie robi minutę przerwy. Takich serii wykonuje się 5. Co dwa dni zwiększaj czas biegu i staraj się, by trening był o minutę lub dwie dłuższy, od poprzedniego. Z czasem dojdziesz do kilkudziesięciu minut nieprzerwanego biegu.

Nie ma sensu rozpoczynanie treningu od 15 minutowego biegu już pierwszego dnia. Jeśli do tej pory nie uprawiałeś sportu, podczas takiego treningu jedynie się zniechęcisz i w połowie trasy nie będziesz mógł złapać oddechu.

Kto nie powinien biegać

Bieganie jest sportem, który mocno obciąża organizm, dlatego część osób powinno uprawiać mniej wymagające sporty. Dotyczy to osób, które mają problemy z sercem (wady wrodzone lub nabyte, niemiarowa praca), z cukrzycą (ryzyko zasłabnięcia), osoby otyłe i chorujące na nerki. Osoby z problemami zdrowotnymi powinny porozumieć się najpierw z lekarzem. Być może bardziej wskazane będzie chodzenie lub nordic-walking.

Bieganie może powodować problemy ze stawami, dlatego ważne są wygodne, amortyzujące buty. Jeśli masz taką możliwość, biegaj w terenie, ponieważ trawa łagodzi wstrząsy.

 


Reklama


Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.