nav-left cat-right
cat-right

Wakacje w Gnieźnie?

Wakacje w Gnieźnie?

Gniezno chyba każdemu kojarzy się z zamierzchłą historią naszej ojczyzny. Mało kto jednak wie, że okolice Gniezna są wspaniałą atrakcją wakacyjną. Zobacz nie tylko zabytki i spędź niezapomniane chwile na łonie przyrody lub na jednym z licznych kąpielisk!

 Zabytki to tylko jedna z atrakcji Gniezna

drzwi gnieźnieńskieW Gnieźnie nie będziesz się nudzić, jeżeli kochasz zwiedzać zabytki i poznawać historię. Archikatedra Gnieźnieńska to miejsce przechowywania najważniejszych relikwii polskiej historii i wiary katolickiej. Relikwie św. Wojciecha przetrwały przez tysiąc lat – najazdy Krzyżaków, Szwedów i próbę zniszczenia przez Niemców. Wspaniała bazylika jest wyposażona w odlane z brązu „drzwi Gnieźnieńskie”, światowej klasy zabytek wczesnego średniowiecza z niezwykle pięknie wyrytą historią życia polskiego świętego patrona. Przetrwały one przez stulecia i szczęśliwie ocalały nawet kiedy Sowieci podpalili katedrę.

Samo Gniezno mieści piękne kościoły łącznie z nowoczesnym kościołem parafialnym bł. Radzyma Gaudentego, Muzeum Historii Pierwszych Piastów. Warto zwrócić uwagę na ciekawą zabudowę z czasów zaboru Pruskiego, kiedy Niemcy odbudowali spalone miasto w stylu monumentalnego historyzmu.

Gniezno – tylko z przewodnikiem

Jeżeli chcesz poznać bogactwo zabytków Gniezna przyda ci się bardzo dobry przewodnik. Polecam szczególnie pełnego energii młodego człowieka o egzotycznym mieniu. Pan Ramzes Temczuk z pasją przybliży ci znaczenie symboliki kościołów, czasy zaborów, powstanie wielkopolskie i okres okupacji niemieckiej i sowieckiej.  Polecam doskonałego przewodnika po Gnieźnie!

 Zwiedzanie okolic Gniezna

t-rex w RogowieOkolice Gniezna są dobrze przygotowane do zwiedzania. Polecić można szlak piastowski, szlak romański. Koniecznie trzeba zajrzeć na Ostrów Lednicki, miejsce gdzie odkryto ruiny pierwszej siedziby Mieszka I, w której przyjął chrzest razem ze swoimi wojami. Po drugiej stronie jeziora znajdziesz Pola Lednickie, gdzie odbywają się spotkania młodzieży.

Warto zobaczyć Biskupin, odtworzoną osadę z pierwszego wieku przed Chrystusem do której dojedziesz wąskotorową Kolejką Żnińską. Stąd bardzo blisko do parku dinozaurów w Rogowie, w którym świetnie będą bawić się dzieci.

Spośród zabytków średniowiecznych warto polecić kościół pobenedyktynski w Mogilnie z unikalną w skali światowej kryptą. W Strzelnie należy zobaczyć Romańska rotundę i tuż opodal kościół z kilkoma setkami zgromadzonych relikwii, miejsce pielgrzymek dyplomatów i członków rodzin królewskich.

Rozrywki okolic Gniezna

Gniezno leży na atrakcyjnym pojezierzu, jest ono dobrze przygotowane do przyjęcia wakacyjnych gości. Liczne kąpieliska maja pełna infrastrukturę plażową, z ratownikami, deptakiem i są regularnie badane przez sanepid. Polecić można zwłaszcza Skorzęcin, Przyjezierze. Dla wczasowiczów nie dysponujących własnym transportem łatwo będzie dotrzeć do kąpieliska w centrum Gniezna nad jez. Winiary (ul Łazienki), ale nie ma ono rozbudowanej infrastruktury (jest ratownik i woda jest regularnie badana).

przyjezierze

Podsumowując Okolice Gniezna pozwalają na urozmaicony wypoczynek, zwiedzanie rozrywki i kąpiele w jeziorach.

 Zdjęcia: Wojciech Bułhak, Przyjezierze, Herb – Wikipedia

 


Reklama


Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.