nav-left cat-right
cat-right

Jak uporządkować zadania w domu?

Jak uporządkować zadania w domu?

W wielu domach problemem jest duża ilość zadań, połączona z brakiem czasu. Spalona żarówka, brak baterii do pilota czy kwiatki, które regularnie giną z braku wody – to wszystko denerwuje nas i sprawia, że brakuje nam energii.
Według specjalistów od rozwoju osobistego, na przykład Davida Allena, należy wypisywać sobie wszystkie sprawy do zrobienia w formie listy, dzięki czemu nie będą one stale zaprzątały naszej uwagi. Jeśli opanujesz tę umiejętność w domu, przyczyni się ona także do poprawy Twojej wydajności w pracy.

zabiegana mama - jak uporządkowac obowiązki domowe?Skorzystaj z mocy elektroniki

Bardzo dobrym rozwiązaniem także dla zabieganej mamy są programy internetowe, takie, jak Evernote, Wunderlist, Trello, Any.do. To tylko część z aplikacji, które możesz wykorzystać do zapisywania sobie najważniejszych spraw. Wpisując każde zadanie do zrobienia do takiej aplikacji, usuwasz je ze swojej głowy i nie musisz o nim myśleć. Ponieważ zadania synchronizują się między smartfonem a komputerem, możesz w domu zrobić listę zakupów i potem wyjść ze sklepu ze wszystkim, czego potrzebujesz.
Pamiętaj, że taka lista zadań sprawdza się jedynie wtedy, gdy ją regularnie przeglądasz. Najlepszym rozwiązaniem jest zaglądanie do niej przynajmniej raz na tydzień i usuwanie tych zadań, których nie będziesz realizować.

zdjęcie © Pétrouche, fotolia.com

Albo sposobu zarządzania, który wyniósł Toyotę na szczyt

Gdy chcesz dokończyć w domu działania, które mają kilka etapów, możesz stworzyć na ścianie tablicę Kanban. Brzmi to bardzo poważnie, ale ten system jest bardzo prosty – na ścianie rysujesz tabelę z trzema kolumnami:

  • Zadania do zrobienia
  • Zadania robione
  • Zadania zrobione

Następnie zapisujesz na samoprzylepnej karteczce grubym flamastrem zadanie do zrobienia i gdy zabierasz się do jego realizacji, przesuwasz je w prawo. Pod koniec tygodnia widzisz, jak dużo rzeczy udało Ci się zrobić.
Na takiej tablicy można także ustalić role, dzieląc ją na dodatkowe wiersze, albo pisząc na karteczce inicjały osoby odpowiedzialnej za wykonanie zadania.
Możesz także opracować inny system – wielu ludzi zapisuje swoje działania w zeszycie albo kalendarzu, który mają zawsze przy sobie. Ważne jest to, by wszystkie zadania zapisywać i realizować regularnie, a nie tylko wtedy, gdy jest ich tak dużo, że trudno Ci nad nimi zapanować. Bądź zabiegana mamą, która ma wszystkie obowiązki pod kontrolą!


Reklama


One Response to “Jak uporządkować zadania w domu?”

  1. Ander (1 comments) pisze:

    Ja już od dłuższego czasu z taka lista zadań funkcjonuję i wierzcie mi to na prawdę działa – robisz dwa albo i trzy razy więcej przy czym nie boisz się że z czymś nie zdążyć- życie bez tabletek uspakajających. Bardzo trafny artykuł.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.