nav-left cat-right
cat-right

Jak zadbać o swoją prywatność w Internecie?

Jak zadbać o swoją prywatność w Internecie?

Nowe technologie stanowią ogromne udogodnienie w wielu codziennych czynnością, jednak wiążą się również z pewnym ryzykiem. Jeśli niewłaściwie korzystamy z dobrodziejstw sieci, narażamy się niechcianą utratę prywatności, co w najłagodniejszym przypadku, może skutkować na przykład nadmiarem spamu, trafiającego do naszej skrzynki pocztowej. W skrajnych przypadkach, informacje pozostawiane przez nas w sieci, mogą stanowić wskazówkę dla złodziei, który okradną nasz dom gdy będziemy dzielić się zdjęciami z wakacji. Znane są także przypadku, podszywania się pod inne osoby czy nawet wyczyszczenia ich kont bankowych, na podstawie informacji, które sami umieścili w sieci.

bezpieczeństwo w sieci

Zdjęcie: fotolia © beebright

Oto kilka metod, które pozwalają lepiej chronić Twoją prywatność w sieci

1.    Nie publikuj w sieci informacji, które powinny zostać tajne. Internet nie jest dobrym miejscem, do dzielenia się zdjęciem swojego dowodu osobistego, karty kredytowej czy identyfikatora firmowego. W sieci nie powinieneś umieszczać swoich haseł, zdjęć, które mogą pomóc nieznajomym odnaleźć lokalizację Twojego domu, czy informacji na temat Twojej firmy. Niewinna informacja o tym, że jesteś na urlopie w innym mieście, może być dla złodzieja zaproszeniem do obrabowania Twojego mieszkania. Umieszczenie w sieci swojego numeru telefonu może być przyczyną wielu telefonów o charakterze marketingowym. Na Facebooku i innych portalach, nie umieszczaj zbyt dużo informacji na swój temat, ponieważ mogą one pomóc w podszyciu się komuś pod Ciebie.
2.    Unikaj instalowania niepotrzebnych aplikacji na smartfonie. Wiele z nich, otrzymuje domyślnie dostęp do różnych funkcji smartfona i śledzi użytkownika, przesyłając jego dane na zewnętrzny serwer. Uważaj też na komunikaty, pojawiające się podczas instalacji oprogramowania na komputerze, by nie zainstalować przypadkowo niechcianych dodatków.
3.    Na portalach społecznościowych, nie akceptuj zaproszeń od nieznanych osób. Upewniaj się także, że konta Twoich znajomych są ich prawdziwymi kontami – coraz popularniejsze są ataki, polegające na podawaniu się za kogoś innego i wyłudzaniu pieniędzy w wiadomościach na portalach społecznościowych. Dobrym rozwiązaniem, jest ograniczenie widoczności swojego konta na portalach i akceptowanie zaproszeń tylko od potwierdzonych kontaktów.
4.    Nigdy nie podawaj swoich haseł ani haseł generowanych dynamicznie (tokenów) – hakerzy wykorzystujący ataki socjotechniczne, mogą w ten sposób zalogować się na Twoje konto. Dobrą praktyką, jest używanie różnych haseł na różnych portalach, oraz częste ich zmienianie.
5.    Pamiętaj, że Twój pracodawca może śledzić co robisz w sieci – na przykład, przez zainstalowanie na firmowym komputerze odpowiedniego oprogramowania lub monitorowanie sieci firmowej.
6.    Zapoznaj się z polityką prywatności portali, z których korzystasz. Pamiętaj o tym, że dane, które wrzucasz do sieci, mogą zostać w niej na zawsze, zarówno, jeśli chodzi o Twoje intymne sekrety, jak i o tajne informacje dotyczące firmy, w której pracujesz. Takie portale, jak Trello czy Google Docs, bardzo ułatwiają współpracę z innymi osobami, ale dane, które w nich umieszczasz, mogą być widoczne dla innych internautów.

 


Reklama


Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.