nav-left cat-right
cat-right

Jak zarejestrować samochód bez stresu?

Jak zarejestrować samochód bez stresu?

 Nikt nie lubi załatwiać żadnych urzędowych spraw. Utrwalił się pogląd, że jeśli trzeba załatwić coś w urzędzie, to czekają na człowieka same nieprzyjemności. Oczywiście jest to prawdą, ale tylko wtedy, gdy nieodpowiednio się do tego podejdzie.

Jedną z ważniejszych spraw, które załatwiamy w urzędach, to rejestracja samochodu. Wydawało by się, że prosta rzecz, z która można by poradzić sobie w ciągu dwóch godzin i mieć ją z głowy. Niestety rzeczywistość bardzo różni się od naszych oczekiwań. Tym czasem sami niejednokrotnie stajemy się winni tego, że przeżywamy stres przy okienkach urzędowych, ponieważ niewłaściwie zabieramy się za załatwianie sprawy. Zanim pójdziemy do odpowiedniego urzędu należy skrupulatnie sprawdzić to, co musimy załatwić, żeby nie okazało się, że po wyczekaniu w kolejce kilkudziesięciu minut musimy wrócić do domu, bo czegoś zapomnieliśmy.

Kilka typowych błędów przy rejestracji samochodu

Wybierając się do Wydziału Komunikacji aby zarejestrować samochód należy przygotować absolutnie wszystkie niezbędne dokumenty w domu i sprawdzić kilka razy, czy niczego nie przeoczyliśmy. Poza tym należy wiedzieć, że przy rejestrowaniu auta jest od nas wymagane potwierdzenie z Urzędu Skarbowego, że opłaciliśmy podatek od zakupionego pojazdu, albo od darowizny. Kolejnym błędem może być to to, że nie sprawdzamy ważnej polisy i ważnego przeglądu technicznego samochodu, co oczywiście wychodzi na światło dzienne przy okienku rejestracyjnym w urzędzie spod którego jesteśmy odsyłani z kwitkiem w celu załatwienia wszystkich niezbędnych formalności. To są podstawowe rzeczy, które należy sprawdzić w domu i załatwić zanim wybierzemy się do Wydziału Komunikacji. Bez dobrego przygotowania nie mamy tam czego szukać.

litery tablic rejestracyjnych wybranych miast

 

Dokumenty potrzebne do rejestracji samochodu

Chcąc zarejestrować auto należy posiadać:

 • najlepiej już wcześniej wypełniony wniosek, żeby nie trzeba było tego w pospiechu  robić w urzędzie,
 • dowód osobisty, lub inny dokument tożsamości ze zdjęciem,
 • dowód własności pojazdu np. umowa kupna- sprzedaży, lub darowizny, faktura VAT,
 • karta pojazdu, jeśli została wydana,
 • dowód rejestracyjny, jeśli auto było już rejestrowane,
 • ważną polisę OC,
 • ważne badanie techniczne,
 • stare tablice rejestracyjne.

I tutaj kolejna uwaga, należy tablice ściągnąć przed wejściem do urzędu, żeby później nie stresować się, że trzeba wyjść po nie z kolejki, odkręcić ( i oczywiście trzeba mieć czym: śrubokręt  ) wrócić i znowu odstać swoje przez następne kilkadziesiąt minut.

Jeśli mamy wszystkie niezbędne i ważne dokumenty, to dopiero wtedy udajemy się do Wydziału Komunikacji, gdzie składamy wniosek o rejestrację, dokonujemy opłat i wychodzimy stamtąd z nowymi tablicami, tymczasowym dowodem rejestracyjnym i nalepką kontrolną na szybę.

rodzaje tablic rejestracyjnych

Polskie tablice rejestracyjne unijne i przed-unijne (zmiana od 2 maja 2006).

Po zarejestrowaniu

Urząd w ciągu 30 dni powinien wydać decyzję o zarejestrowaniu auta. W tym czasie dopuszcza pojazd do ruchu tymczasowo, to znaczy dostajemy tymczasowy dowód rejestracyjny. W ciągu, lub po upływie 30 dni wybieramy się znowu do Wydziału Komunikacji i odbieramy stały dowód rejestracyjny.

Jeżeli dobrze odrobimy lekcje przed wizyta w urzędzie i przygotujemy wszystkie dokumenty cała procedura zarejestrowania samochodu stanie się banalna. odbędzie bez nerwów, frustracji i obwiniania urzędów o nierzetelność i nieodpowiednie podejście do petenta. Zanim pójdziemy coś załatwić, należy zorientować się, co nam jest do tego potrzebne, a później zaplanować sobie odpowiednie działania i wykonywać je krok po kroku. Przy takim podejściu do spraw żaden urząd nie będzie nam straszny.

Popularne tematy:

 • jak zarejestrowac auto (35)
 • jak zarejestrować samochód bez zmiany tablic (26)
 • rejestracja samochodu (24)
 • jak zarejestrować samochód 2012 (11)
 • wypełniony wniosek o rejestrację pojazdu (11)

Reklama


Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.