nav-left cat-right
cat-right

Tablet, czyli nowoczesne urządzenie multimedialne

Tablet, czyli nowoczesne urządzenie multimedialne

Nadchodzi tablet! W ten sposób powinniśmy w jednym zdaniu określić to, co się w roku 2012 dzieje , jeżeli chodzi o ten gadżet. Tablety jak burza wniknęły do świadomości polskiego konsumenta gadżetów elektronicznych, i wszystko wskazuje na to, że mają zamiar w niej zagościć na dłuższy czas.
Prekursorem była jak można się domyślić firma Apple. Steve Jobs już od jakiegoś czasu myślał nad skonstruowaniem takiego urządzenia, które byłoby rozmiarów mniejszych od laptopa i wygodniejsze w przenoszeniu z miejsca na miejsce. Takie, które komfortowo można byłoby używać w czasie business trip. Na dobitkę miał to być gadżet o mniejszym poborze mocy. Po prostu. by dało się na pełnym akumulatorze odbyć podróż ekspresem z Gdańska do Krakowa.

Apple wypuszcza iPAD’a

Wreszcie coś takiego powstało. Świat zadziwił iPAD. Podobnie jak iPhone wyposażony w dotykowy wyświetlacz z technologią multi-touch.
Dzisiejszy segment tabletów, to naturalnie nie tylko iPAD, ale również bardzo szybko rozwijający się OS Android. Wprowadzony do boju przez potentata wśród wyszukiwarek internetowych, czyli firmę Google. Android oferujący otwarty kod źródłowy, inaczej aniżeli iOS, zaczął pogoń za iPAD-em, jeśli chodzi o popularność. Przewagą platformy Android było i jest to,  że większa część tabletów została wyposażona w ten system operacyjny.
Poza oczywiście tabletem iPAD, a także tabletami zaopatrzonymi w OS Windows.

Trzeci gracz na rynku tabletów

tablet to nowoczesny gadżet drugiej dekady dwudziestego pierwszego wiekuFirma Microsoft to trzeci największy gracz w świecie tabletów, oprócz Apple i Google. Jednak żeby była jasność gracz z wiele mniejszymi udziałami w tym segmencie. Realnie patrząc to ambicją giganta Microsoft jest na razie, póki co zdobycie rynku urządzeń mobilnych z systemem operacyjnym Windows. Na pewno z najnowszą jego wersją, a więc Windowsem 8. Znawcy tematu twierdzą, iż może to być system najlepiej dostosowany do pracy (a nie do zabawy) mając na uwadze sposobność wykorzystania dokumentów związanych z pakietem Office. Jeśli do tego dojdzie, wtedy tablet na sto procent stanie się najbardziej pożądanym rodzajem komputera na rynku. Z możliwościami dorównującymi dorosłym komputerom oraz znacznie lepszą mobilnością.

Gry na tablet

Na dzień dzisiejszy amatorzy tabletów ekscytują się ogromną ilością gier jakie da się uruchomić na tablecie. W systemie operacyjnym Android jest to możliwe za pośrednictwem sklepu Google Play. Na iPADa można przegrywać gry i aplikacje z platformy App Store. Zaś tablety z systemem Windows mają do dyspozycji Windows Store.

Dlaczego tak polubiliśmy urządzenia mobilne zwane tabletami?

O mobilności tabletu mówiliśmy wyżej. Poza tym tablet ekscytuje pojemnościowym ekranem z wielodotykiem. W coraz większej ilości urządzeń multi-touch jest 10-cio punktowy, co daje możliwość bez kłopotu sterować wyświetlaczem. Optymalnie rozszerzać, i ściągać obraz. Najzwyczajniej korzystać do woli z możliwości ekranu.

Matryca IPS

Coraz więcej tabletów jest konstruowanych z matrycą IPS. Technologia In-Plane -Switching to najnowszy typ ulepszonej matrycy, jaka daje niesłychane kąty widzenia, nawet do 178 stopni. Poza tym daje maksymalne odtworzenie kolorów.
Jeżeli mamy na biurku urządzenie o przekątnej ekranu 10 cali, wówczas oglądanie filmów będzie prawdziwą rozkoszą. Dużo użytkowników całkowicie przesiadło się na tablet, rezygnując z wyświetlania filmów na notebookach, czy pecetach.

Gniazda, czyli sloty w tablecie

Tablet ma kilka bardzo przydatnych slotów. jak na przykład wejście HDMI, za pomocą którego jesteśmy w stanie połączyć tablet z monitorem , czy telewizorem i wyświetlać na nich obraz. A także odbierać dźwięk w cyfrowej jakości.
Drugim slotem jest USB, albo też dużo bardziej powszechne mini USB, jakie umożliwi nam połączyć się z wszystkimi gadżetami mającymi sloty USB. Jeżeli jest to wejście typu mini, wówczas potrzebować będziemy kabel przejściowy.
Tym użytkownikom, którzy trochę krytycznie podchodzą do kwestii mobilności urządzenia, powiedzmy iż gadżet zwany tabletem da się świetnie zaopatrzyć w zgrabny futerał. Służą ku temu świetne futerały, czy też etui.
Ponadto, na przykład do tak zwanego etui książkowego jesteśmy w stanie dołączyć przez slot USB – klawiaturę, która bardzo uprości pisanie.
A więc tablet, to na chwilę obecną nie tylko urządzenie elektroniczne do gier, lecz wkrótce może się stać najważniejszym narzędziem pracy wielu podróżujących pracowników. Jest także bardzo wygodny do spokojnego przeglądania internetu, czytania ulubionych blogów lub szybkich transakcji internetowych.


Reklama


4 komentarze to “Tablet, czyli nowoczesne urządzenie multimedialne”

 1. Wojtek - Adalbertus (26 comments) pisze:

  Zanęciłeś mnie tym nowym Windowsem8 do pracy. Kto wie, może pod koniec roku dodam jakiś sprzęt tego typu do swojego arsenału. Dzięki też za odpowiedzi na Twoim forum. Na pewno będę je dalej odwiedzał.

 2. Molta.pl - sklep z tabletami (1 comments) pisze:

  Już niedługo tablety z Windows 8 trafia do sprzedaży w Polsce. Informacja o tym napewno pojawi się na naszym blogu:blog.molta.pl

 3. Piotr - z bloga tabletoid.pl (2 comments) pisze:

  Tablety z systemem Windows weszły do sprzedaży w Polsce, i … nie większego efektu. Myślę, że użytkownicy, a przynajmniej ich większa część nieco rozczarowali się mobilnym Windowsem. Wielu miało nadzieję, ze tablet w pełni zastąpi im komputer stacjonarny, czy laptopa. A tak się nie stało. Czemu? Przecież dostali swojego ulubione windowsa w tablecie.
  Osobiście uważam, ze każde urządzenie ma swoją niepowtarzalną specyfikę, i akurat w tabletach najlepiej sprawdził się Android.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.