nav-left cat-right
cat-right

West Highland White Terrier – czy warto go mieć?

West Highland White Terrier – czy warto go mieć?

Ta rasa psa pochodzi ze Szkocji, powstała w konkretnym celu – pilnowania siedzib ludzkich, jak też udziału w polowaniach na takie zwierzęta jak lisy czy borsuki. West jest zbudowany w taki sposób, by spełniał właśnie funkcje, jaką obmyślili mu twórcy gatunku: mocne boki, łapy dość krótkie, zęby mocne oraz sierść szorstka. Pies ten charakteryzuje się dużą odpornością na panujące niekorzystne warunki atmosferyczne, bo przecież jego ojczyzna jest Szkocja – kraj silnych wiatrów i licznych opadów.

Charakterystyka rasy

West Highland White Terrier jest gatunkiem psa, który rzadko choruje, nie wymaga też specjalnie wyselekcjonowanej diety. Na początku powstania tej rasy, psy o śnieżnobiałym futrze były eliminowane przez hodowców, jednak stopniowo i ten rodzaj ubarwienia był ceniony, zwłaszcza na polowaniach, bowiem pomagało to myśliwym w odróżnianiu psa od zwierzyny łownej. Klasyczny West Highland White Terrier ma wzrost do 30 centymetrów, waży około 7-8 kg, ma małe, spiczaste, sterczące uszy, umaszczenie białe ogon o długości około 15 cm. Jego bystre, nieomal inteligentne spojrzenie powoduje, że w zwierzaku można dosłownie zakochać się od pierwszego wejrzenia. Cechy osobowościowe tego psa, jak brak zachowań agresywnych, zamiłowanie do zabaw, szczególnie z dziećmi oraz nieufność wobec obcych powodują, że jest to piesek bardzo pożądany w wielu domach, zwłaszcza tam, gdzie jest wokół domu posesja, a więc możliwość częstej zabawy z psem. Z drugiej zaś strony tak czujny pies jak Westie nie dopuści nikogo obcego do naszego domu, będzie nieustępliwy i odważny, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Jest to rasa psa szczególnie wierna swojemu właścicielowi, nie narzucają się te pieski swoim panom, są rozumne i można by nawet rzec – taktowne w swoim zachowaniu

West Highland White Terrier

Jak pielęgnować Westa?

West Highland White Terrier z uwagi na swoja nieomal śnieżnobiałą sierść są dość trudne w pielęgnacji, zwłaszcza, że bardzo lubią wkopywać się w ziemię, penetrować różnego rodzaju nory czy zakamarki – pozostałość po myśliwskim instynkcie tych zwierząt. Zalecane jest więc dość częste mycie, optymalna dawka kąpieli zwierzęcia to mycie go co 3 miesiące. Najlepiej używać do celów kąpieli specjalnych szamponów, które są przeznaczone do mycia szorstkich włosów. Ponadto dochodzi zabieg szczotkowania sierści, co warto jest wykonywać nie rzadziej niż 2 razy w tygodniu.

Kolejna istotna kwestia odnośnie pielęgnacji zwierzęcia to trymowanie sierści średnio jeden raz na 2-3 miesiące – jest to zabieg konieczny, aby pies miał swój charakterystyczny, unikatowy wygląd. Zabieg ten powinien wykonywać specjalista w tej dziedzinie, gdyż nie jest to łatwa czynność. Istota zabiegu polega na tym, że usuwane są martwe włoski, za pomocą ich wyrywania, można to robić palcami lub też specjalnym nożykiem trymerskim. Taka pielęgnacja powoduje, że nowe włoski mogą swobodnie pojawiać się, są mocniejsze i trwalsze. Dopełnieniem zabiegu trymowania jest cieniowanie włosków na głowie zwierzęcia, przy pomocy nożyczek.

West Highland White Terrier pielęgnacja

 W ostatnio opublikowanych analizach dotyczących pielęgnacji West Highland White Terrier mówi się nawet, że można kąpać pieska dużo częściej niż raz na 3 miesiące, po prostu można to robić w sytuacjach, kiedy się sierść mocno zabrudzi. Jednak wtedy trzeba bardzo starannie dobierać szampon pod względem odpowiedniego pH, ważne jest też, aby był on przeznaczony do konkretnego wieku zwierzęcia oraz do rodzaju danej sierści. Produkowane są obecnie szampony o tak specjalistycznym działaniu, że służą na przykład do mycia psa danej, konkretnej rasy.

 Na szczęście West White Terrier jest pieskiem bardzo odpornym na wszelkiego rodzaju choroby, co można zawdzięczać surowemu klimatowi jego ojczyzny. Dobrym aspektem, umożliwiającym wykrycie (na wczesnym etapie rozwoju) niektórych chorób u tego zwierzęcia są odpowiednio wcześnie występujące objawy – mianowicie infekcja ucha jest sygnalizowana w ten sposób, że na sierści zwierzęcia pojawiają się przebarwienia. Jest to bardzo istotna kwestia, bowiem infekcje i zapalenia uszu są jedną z najczęstszych chorób występującą u wielu rodzajów psów. Istotna jest jeszcze kwestia usuwania kamienia nazębnego u pieska, jednak o takim zabiegu może zadecydować dopiero weterynarz, kiedy uzna, że istnieje taka właśnie potrzeba.

Oczekiwania kupującego wobec hodowcy

Kupując psa West Highland White Terrier od hodowcy, na pewno powinniśmy otrzymać od niego metrykę pieska, jest ona świadectwem pochodzenia danego szczeniacza, na tej podstawie można określić rodowód zwierzęcia, a więc dowód, czy dany pies jest rasowy, czy nie. Kolejny dokument, ważny podczas nabycia zwierzęcia od hodowcy, to stosowana umowa kupna – sprzedaży psa, wraz z umowa hodowca powinien nam wręczyć od razu książeczkę zdrowia danego pieska, gdzie będą zawarte wszystkie szczepienia i zabiegi dotyczące tego zwierzęcia. Hodowca powinien też wręczyć nam pisemną informację o danym piesku, a więc podstawowe informacje o jego rasie, sposobami żywienia i pielęgnacji, jakie i kiedy powinny być zastosowane kolejne szczepienia.

Popularne tematy:

 • west pies (81)
 • pies west (34)
 • rasy psow domowych (15)
 • rasa psa west (14)
 • west terrier pielęgnacja (14)
 • west highland white terrier (12)
 • west rasa psów (12)
 • west terrier (12)

Reklama


One Response to “West Highland White Terrier – czy warto go mieć?”

 1. Wojtek - Adalbertus (26 comments) pisze:

  Zawsze lubiłem duże pieski, wydawały mi się bardziej naturalne, bardziej prawdziwe jako towarzysze i obrońcy człowieka. Miałem dwa boksery, dwa owczarki niemieckie. West Highland White Terrier mile mnie zaskoczył. Naprawdę ładny piesek, a jaki dzielny! Niestety alergia w mojej rodzinie pozwala mi tylko pomarzyć. Może wybiorę rybki…

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.