nav-left cat-right
cat-right

Jak pisać dobre artykuły na bloga?

Jak pisać dobre artykuły na bloga?

W pisaniu artykułów na bloga, tak jak i ogólnie wszelkich tekstów najtrudniejsze jest rozpoczęcie pracy, przysłowiowe pierwsze zdanie. Aby sobie z tym poradzić, warto zastosować kilka prostych sposobów. Pomogą one płynnie przejść przez proces pisania i zrobić to od razu w sposób uporządkowany i ułatwiający czytelnikowi zrozumienie. Dobrze napisane artykuły łatwiej pozycjonują się w Google i przyciągają więcej czytelników.

Łatwo napiszesz treść artykułu do bloga

Chcesz łatwo i płynnie napisać tekst na bloga? Zacznij myśleć o temacie artykułu klika dni wcześniej, porozmawiaj z kimś, lub nawet z sobą samym w myślach, o tym co chcesz opowiedzieć. Ułoży to treść w głowie i pozwoli uniknąć mielizn, kiedy nie wiesz co dalej powiedzieć.

Jak pisać artykuł blogowy?

Jak bez mozołu napisać artykuł? Możesz po prostu pójść na spacer i wziąć ze sobą telefon komórkowy. Następnie włącz nagrywanie (dyktafon) i idąc po ulicy opowiadaj treść swojego artykułu. Mów jak do człowieka, do przyjaciela, a treść sama będzie się układać, tak aby dobrze zrozumiał. Nagranie możesz przepisać, ale lepiej daj je komuś, np. dziewczynie lub żonie. Często da się tanio wynająć studenta który ci to szybko przepisze za kilka złotych. Gotowy zapis popraw i sformatuj do opublikowania.

Pisząc treść nie bój się pisać zwracając się bezpośrednio, w pierwszej osobie do czytelnika. Poza oficjalnymi mediami i pracami naukowymi (lub wypracowaniami w szkole), gdzie jest wymóg formalny obiektywnego tekstu, nie trzeba silić się na oficjalność.  A przeciętny czytelnik lepiej będzie sobie taki osobisty tekst czytał i łatwiej przyswajał.

Podziel treść na części:

  1. Wstęp– tu pokaż problem jaki jest do rozwiązania, powód napisania tekstu, sprawę która chcesz się podzielić.
  2. Rozwinięcie– w punktach (no może nie musi być dosłownie, ale niech będzie „po kolei”) wyjaśnij temat. Wcześniej przemyśl lub nawet dowiedz się jakie sprawy trzeba rozwinąć a jakie tylko zasygnalizować. Właściwy dobór słów kluczowych pod czytelnika zwiększy liczbę odwiedzin bloga.
  3. Zakończenie– tu podsumuj to co napisałeś w rozwinięciu, zwróć uwagę na najważniejszy wątek i zachęć do akcji, np. wypróbowania porady.

Formatowanie wpisu na bloga – podziel tekst na łatwe do czytania części

Formatowanie ułatwia czytanie tekstu, pozwala łatwo wyróżnić jego sekcje i wspomaga pozycjonowanie w wyszukiwarce Google. Artykuły najlepiej napisać sobie wcześniej w Wordzie. Word poprawi błędy ortograficzne i pomoże wstępnie sformatować tekst. Formatowanie można poprawić i dodać kilka funkcji w panelu WordPressa.

formatowanie tekstu na blogu WP

Okno formatowania tekstu w wordpressie

Nadaj artykułowi tytuł zawierający słowa kluczowe dotyczące tematu artykułu. Ułatwi to znalezienie go przez wyszukiwarkę Google. Aby poznać właściwe słowa kluczowe, które przyciągną ci czytelników, możesz zrobić sondę na blogu lub nawet w prosty sposób przeprowadzić badanie marketingowe.

Wstęp lub fragment wstępu oddziel od reszty artykułu znacznikiem „more” w panelu edycji WordPressa. Będzie on się wyświetlał w liście artykułów na blogu i zachęcał do przeczytania go.

Pozostałe części artykułu podziel na logiczne sekcje przez wstawienie Nagłówków 2 i w razie potrzeby 3 do 6.  Uwaga, Nagłowek 1 jest zarezerwowany dla tytułu wpisu i jest ustawiany automatycznie. Dodatkowo możesz stosować pogrubienia i listy w punktach. Pamiętaj o dzieleniu tekstu na akapity (przycisk Enter…). Wszystko to ma ułatwić czytelnikowi ogarnięcie treści i zachęcić do doczytania do końca.

Sprawdź w Wordzie (Narzędzia) długość tekstu. Jeżeli chcesz aby Google kierowało do Ciebie czytelników, pisz co najmniej na 1000 znaków bez spacji. Najlepiej nastaw się na teksty ok. 3000-6000 tysięcy znaków. Dłuższe teksty możesz spokojnie podzielić na dwa. Będziesz mieć więcej artykułów, a czytelnikom będzie łatwiej trawić wiedzę w odcinkach.

Podlinkuj w tekście inne swoje artykułu z bloga. Pozwoli to czytelnikowi doczytać dalej, jeżeli będzie chciał pogłębić jakiś wątek. Użyj słów kluczowych z tekstu jako tekstu linka – ułatwi to nawigację i dodatkowo wzmocni pozycjonersko linkowane teksty.

Wstaw zdjęcia do wpisu

Dodaj co najmniej jedno zdjęcie do wpisu. Możesz je wziąć z własnych zasobów, z darmowego źródła (wikimedia commons – sprawdź zasady licencji) lub z płatnego serwisu (polecam fotolia.com). Przytnij zdjęcia do odpowiedniej wielkości, aby nie wystawały za powierzchnię kolumny tekstu bloga. Zapisz je w średniej rozdzielczości, wielkość ok. 50 KB. Jeżeli ustawiasz je obok tekstu – dodaj odstęp 5 pixeli w poziomie – odsuniesz tekst od obrazka.

W trakcie formatowania zdjęcia w WordPressie dodaj tytuł alternatywny – znacznik „alt” – zamieść w nim słowa kluczowe. Google podeśle Ci czytelników z wyszukiwarki obrazków i lepiej wypozycjonujesz swój artykuł.

Dodaj ikonę wpisu, wyróżni ona wpis na liście artykułów. Przytnij odpowiedni obrazek do wymiarów 200×200 pikseli. Jeżeli tego nie zrobisz – WordPress sam ci go przytnie i możesz otrzymać ucięty obraz. Większość szablonów Worda nadaje ikonom rozmiar od 150×150 do 200×200, więc twój obrazek wpasuje się bez utraty jakości i bez przycinania przez szablon.

Mam nadzieję, że ten wpis pomógł ci zacząć szybko pisać dobre artykuły na twojego bloga i że dzięki temu przyciągniesz wielu czytelników. Jeżeli masz pytania, napisz je w komentarzu pod artykułem. Chętnie wyjaśnię jak jeszcze lepiej pisać artykułu na blogu.


Reklama


2 komentarze to “Jak pisać dobre artykuły na bloga?”

  1. Wojtek - Adalbertus (26 comments) pisze:

    Jeżeli jeszcze nie masz, a chcesz mieć swojego bloga zajrzyj na nasz poprzedni artykuł” Jak założyć bloga.

  2. Jan (1 comments) pisze:

    Sposób z dyktafonem jest jak najbardziej godny polecenia. Wynika to z tego, że tzn. wena twórcza przychodzi do nas czasem w nieoczekiwanym miejscu i czasie. Wykonanie nagrania tego co chcemy przekazać w artykule jest najprostszym sposobem aby szybko i wiernie zarejestrować to o co nam chodzi. Podobnie możemy nagrać opinie osób, ktore są zaprzyjaźnionymi recenzentami naszej twórczości i potem ewentualnie uwzględnić ich uwagi w tekście.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.