nav-left cat-right
cat-right

Zdrowa moda – leki ziołowe powracają

Zdrowa moda – leki ziołowe powracają

Po wielu latach do łask lekarzy oraz pacjentów powracają leki ziołowe. Coraz więcej osób interesuje się ziołolecznictwem amatorsko oraz zawodowo – mowa o sklepach zielarskich. Pamiętajmy, że stosowanie ziół często wymaga konsultacji z lekarzem. Nie działają one od razu – tak jak tabletki. Bardzo mądry cytat o ziołach brzmi : „Zioła pomagają budować zdrowie, a leki pozwalają je ratować”. Nie działają z pewnością tak szybko jak leki – ulga przychodzi co najmniej po kilku dniach stosowania. Gdy jesteśmy naprawdę chorzy, możemy po konsultacji z lekarzem wspomagać ziołami leczenie farmakologiczne.

Kiedy używać leków ziołowych

Można wymienić mnóstwo sytuacji, w których leki ziołowe będą działały lepiej niż syntetyczne. W przypadku nerwowości lub problemów z zasypianiem, leki ziołowe są alternatywą dla uzależniających syntetyków. Kaszel czy katar również nie powinny być leczone za pomocą antybiotyków, warto podjąć próbę wyleczenia ich ziółkami. Zioła pomagają także przy gorączce (bez czarny), trądziku (bratek i pokrzywa), problemach z włosami (skrzyp polny). W przypadku ziół sypanych wiemy w stu procentach, co przyjmujemy. Nie zawierają konserwantów ani innych substancji.

ziołolecznictwo i tradycyjna apteka

© ermess – Fotolia.com

Zdrowy rozsądek i wiedza

Co jest najważniejsze w przypadku stosowania ziół? Zdobywanie wiedzy z wiarygodnych źródeł, nie z reklam. Jeśli chcesz zapoznać się z ziołami, kup dobrą książkę. Ogromną wiedzę na ten temat mają zakonnicy. Świetnie podaną wiedzę znajdziesz w książkach bonifratrów. Te książki dadzą ci podstawy do samodzielnego leczenia prostych dolegliwości.  Zajrzyj do księgarni Tolle, a znajdziesz tam wiele książek o zdrowiu i ziołach.
Świat ziół jest przebogaty, a dla osoby z miasta, która nie miała dotychczas z nimi styczności, będzie wręcz przytłaczający. Osoby ze wsi mają na co dzień styczność z ziołami. Znają także recepty na leki ziołowe, przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Gdy już znasz podstawowe zioła, sięgnij po bardziej szczegółowe książki. Polecamy na przykład pozycje stricte naukowe – takie jak rozmaite farmakognozje.

Jak wybrać odpowiednią formę ziół

Na początek używaj gotowych mieszanek ziół, które są opisane na opakowaniu jako lek na dane dolegliwości. Występują one zarówno w formie sypanej, w saszetkach, w tabletkach i w płynie. Mają dobrze opisane właściwości, dzięki czemu samodzielnie wyleczysz swoją dolegliwość. Jeśli bierzesz inne leki, konsultuj przyjmowanie ziół z lekarzem.

Jak zbierać zioła

Samodzielne zbieranie ziół to zajęcie jedynie dla doświadczonych osób. Trzeba je rozpoznać i znaleźć, następnie odpowiednio zebrać, wysuszyć i przechowywać. Jeśli chcesz mieć swoje zioła, posadź w ogrodzie te najbardziej popularne – miętę pieprzową, melisę, szałwię, macierzankę. Nasiona znajdziesz w sklepie ogrodniczym. Samodzielne zbieranie ziół na własne potrzeby musi być połączona z lekturą monografii – szczegółowych opracowań na temat danej rośliny.

Skąd powrót do ziół?

Wracamy do ziół, ponieważ nie chcemy brać dużej ilości leków. Próbujemy brać zdrowie we własne ręce. Leczenie ziołami ma w Polsce bardzo bogatą tradycję i jest silnie powiązane z klasztorami.


Reklama


Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.