nav-left cat-right
cat-right

Fotografowanie uroczystości rodzinnych

Fotografowanie uroczystości rodzinnych

Fotografowanie na uroczystościach rodzinnych – zwane także fotografią do kotleta, to niezbyt wdzięczny kawałek chleba. Większość osób nie życzy sobie być fotografowanym przy jedzeniu, a dodatkowe represje w stronę fotografa pojawiają się, gdy płyta ze zdjęciami jest już nagrana. Wielu gości będzie wściekłych za ujęcie w niezbyt fortunnej pozie. Przeczytaj co zrobić, aby uniknąć błędów i zrobić wspaniałe zdjęcia ze spotkań rodzinnych.

Pełna torba sprzętu

Fotografia we wnętrzu wymaga użycia lampy błyskowej – w zasadzie nie powinno używać się innej lampy niż taka, którą można skierować w sufit. Jasny obiektyw będzie bardzo przydatny. We wnętrzach niezbyt wygodnie pracuje się stałką – jednak tylko stałoogniskowe szkło da nam najwyższą jakość. Alternatywą będą obiektywy zoom ze stałą jasnością w całym zakresie ogniskowych. Dzięki nim możemy robić zbliżenia, bez konieczności zmiany wartości czasu. Przydaje się również niewielki statyw stołowy – znalezienie takiego modelu, który utrzyma lustrzankę, nie będzie łatwe.

fotografowanie spotkań rodzinnychz

Zdjęcie © apops – Fotolia.com

Dobry fotograf…

Dobry fotograf to taki, który umie rozbawić osobę fotografowaną. Warto użyć żartu do nakłonienia ciotki czy wujka do przyjęcia bardziej fotogenicznej pozy – bez tego zdjęcia nie będą się nadawały do oglądania. Warto pamiętać o zasadach dobrego wychowania – nie robimy zdjęć osobom, które sobie tego nie życzą. Jeśli brakuje chętnych do fotografowania, zawsze pozostają dzieci, uwielbiające wprost robienie zdjęć. Fotograf powinien dostosować się do charakteru uroczystości – co innego oznacza fotografowanie wieczorku przy grillu, a co innego robienie zdjęć na chrzcinach urządzanych w domu.

Kadr to podstawa

Gdy fotografujesz grono osób, trudno jest dobrać odpowiedni kadr. W przeciwieństwie do portretowania pojedynczych osób lub par, fotografia tego rodzaju nie jest tak sformalizowana – dlatego czeka cię kreatywne wyzwanie. Można także wykonać zdjęcia pojedynczo lub parami – zachowując prawidła portretów. Nie wahaj się używać nietypowych kadrów – szczególnie dobrze wyglądają te, które są robione od dołu. Następnie pokuś się o sfotografowanie najważniejszych momentów uroczystości. Najlepszą pamiątką z uroczystości rodzinnej jest duże zdjęcie grupowe. Jeśli jest taka możliwość, wykonujemy je na dworze, pamiętając o odpowiednim ustawieniu gości. Fotograf także powinien znaleźć się na zdjęciu – w tym celu używa się samowyzwalacza.


Reklama


2 komentarze to “Fotografowanie uroczystości rodzinnych”

  1. Poradnik (17 comments) pisze:

    Ten artykuł jak nic przyda się na początku sezonu komunijnego. Wolałabym zachować miłe wspomnienia nie zmącone obrażeniem cioci lub wujka. Myślę kochani, że skorzystacie z tych porad podobnie jak ja.

  2. Wojtek - Adalbertus (26 comments) pisze:

    Zmorą spotkań rodzinnych, a zwłaszcza uroczystości jest fotograf amator, który czyha na potknięcia starszych ludzi lub wręcz specjalnie robi anty-reportaż „dla jaj”.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.