nav-left cat-right
cat-right

Odpowiednie miejsce do majsterkowania

Odpowiednie miejsce do majsterkowania

Majsterkowanie to chyba najbardziej popularne – po fotografii, hobby w naszym kraju. W tym artykule podpowiadamy, w jaki sposób zorganizować sobie miejsce do rozwijana hobby, jaki sprzęt warto kupić, na co zwrócić uwagę, gdy zajmujemy się naprawą różnych rzeczy. Skupmy się głównie na naprawie sprzętów codziennego użytku – takich jak na przykład meble. Nie można nie zgodzić się z faktem, iż dla mężczyzny majsterkowanie jest pewną formą odpoczynku od rodziny. Może w ciszy i spokoju tworzyć coś pożytecznego. Jest to o wiele pożyteczniejsza forma spędzania czasu niż na przykład bezproduktywne siedzenie przed telewizorem, czy przerzucanie ciężarów na siłowni. Z tego powodu żona majsterkowicza powinna być z niego dumna.

Majsterkujemy w bloku

Majsterkowanie w bloku może być znacznie utrudnione. Piwnice nigdy nie oferują wystarczającego komfortu ani miejsca. Jeśli twoje mieszkanie jest duże, a rodzina nie ma nic przeciwko, można przeznaczyć jeden pokój na warsztat. W bloku twoje możliwości będą znacznie ograniczone – nie będziesz mógł na przykład hałasować późnym wieczorem – kiedy to najlepiej się skupić na pracy. Jeśli zaczniesz naprawiać różne rzeczy u twoich kolegów, żona będzie się domyślała – zwykle słusznie – że spożywacie razem alkohol.

 majsterkowanie© Maksym Yemelyanov – Fotolia.com

Alternatywą jest wynajęcie garażu, gdzie będziesz mógł pracować do woli, jednak komfort takiego miejsca pozostawia wiele do życzenia. Warto zatem kupić sobie niewielki domek na działce lub nawet większy dom na wsi – gdzie przynajmniej w lecie będziesz mógł wypocząć i majsterkować do woli. Odpoczynek od miasta przyda się każdemu.

Warsztat w domu

Najlepiej majsterkuje się w dużym, ogrzewanym i wentylowanym garażu, gdzie po zaparkowaniu samochodu, pozostaje jeszcze dużo miejsca. Wystarczy wstawić do niego stare meble i kilka haczyków na ściany, na których powiesisz niezbędne narzędzia.
Jeszcze lepszym rozwiązaniem będzie osobny budynek, w którym można urządzić warsztat z prawdziwego zdarzenia, oraz skład materiałów.

Jakie narzędzia będą potrzebne

Takie pytanie może zadać jedynie osoba, która dopiero zaczyna zabawę w naprawianie. Dobór narzędzi jest kwestią indywidualną, rzadko kiedy kupuje się wszystkie narzędzia naraz. Zależy on także od tego, jak zaawansowane będą nasze projekty. O wiele więcej narzędzi potrzeba do stworzenia całych mebli od podstaw, niż do prostych napraw.
Niezbędne będą z pewnością wiertarka, wkrętarka oraz długa, metalowa linijka. Przyda ci się także pistolet do zszywek – przydatny, gdy będziesz chciał szybko przytwierdzić rozdartą tapicerkę. Do zaawansowanego tworzenia mebli przyda się wyrzynarka oraz piła do drewna, a także heblarka. Tak duży asortyment zmieścisz jedynie w pokaźnym warsztacie. Wykańczanie krawędzi mebli wymaga stosowania pilników i papieru ściernego. Wszystkie te funkcje posiada szlifierka kątowa z odpowiednimi tarczami.

Malowanie mebli

Domowe naprawianie mebli łączy się bardzo często ze zdzieraniem starej farby i ponownym malowaniem. Do tego celu można użyć szlifierki z miękką, drucianą tarczą, którą następnie zastąpimy papierem ściernym. Aby pomalować drewno, wystarczy kilka różnych pędzli.

Nietypowy element warsztatu

Jeśli chcesz zająć się także projektowaniem mebli, warto zapoznać się z programami do rysowania 3D. Pozwalają one na dokładne wymiarowanie mebli oraz na obejrzenie rezultatu prac, jeszcze przed ich rozpoczęciem. Dzięki temu twoje meble będą lepsze, niż te, które zaprojektujesz na papierze.

Projektowanie 3D ma także zastosowanie w innych pracach majsterkowicza. Można w ten sposób przygotowywać wzory nawet skomplikowanych modeli do sklejania lub potrzebnych gadżetów. W dosyć krótkim czasie kilku lat możemy spodziewać się drukarek 3D które dostępne dla zwykłych majsterkowiczów zrewolucjonizują codzienne naprawy i projekty.


Reklama


4 komentarze to “Odpowiednie miejsce do majsterkowania”

 1. Jan Cisek (7 comments) pisze:

  Tradycyjne narzędzia, jak najbardziej są potrzebne w domu, choć powstają teraz nowe narzędzia np. drukarka 3d pozwalająca stworzyć przedmioty, które wcześniej udało się zaprojektować na komputerze. Stwarza to całkiem nowe możliwości dla domowego majsterklepki.

 2. Hobby dla Faceta (11 comments) pisze:

  W 3D można już wydrukować działające urządzenia. Projektujesz sobie wszystkie trybiki, drukarka drukuje, często w wybranych kolorach i otrzymujesz działający gwizdek, młynek lub pistolet!

 3. jarek (1 comments) pisze:

  majsterkowanie coraz częściej doceniają kobiety, które lubią mieć urządzony dom w niepowtarzalnym stylu, a dzięki majsterkowaniu można samemu stworzyć oryginalny stół czy półkę na książki

 4. Simba (2 comments) pisze:

  Jedno jest pewne, majsterkowanie to bardzo przydatna umiejętność. Jeśli ktoś umie zrobić z niczego coś, naprawić coś co nie działa, odnowić… to się bardzo w życiu przydaje 🙂

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.