nav-left cat-right
cat-right

Zabytki Wrocławia

Zabytki Wrocławia

Wrocław, miasto o długiej i bogatej historii, może pochwalić się wieloma wspaniałymi zabytkami. Podczas spaceru po Starym Mieście można ujrzeć wiele ciekawych obiektów, związanych z dziejami stolicy Dolnego Śląska. Taki spacer to najlepsza lekcja historii Wrocławia.

Średniowieczne wyspy

Spacer warto zacząć od wizyty w jednej ze starszych części miasta zwanej Ostrów Tumski. Tu skupia się najstarsza część miasta. Dawniej mieścił się tu gród plemienny należący do Ślężan, zaś w 1000 roku Ostrów stał się siedzibą biskupów wrocławskich. Tu, w miejscu obecnej katedry św. Jana Chrzciciela, stanął jeden z pierwszych kościołów na ziemiach polskich.

 1280px-Wroclaw18395

Panorama Rynku Starego Miasta z wieży Bazyliki św. Elżbiety, zdjęcie wikipedia

Drugim ciekawym miejscem związanym z najstarszą historią Wrocławia jest Wyspa Piasek. Tu najciekawszym zabytkiem jest kościół NMP z przełomu XIV i XV stulecia. Spacer po najważniejszych, historycznych miejscach Wrocławia musi koniecznie uwzględnić wizytę na tutejszym rynku. Warto zwrócić uwagę na ratusz, w którego wieży bije najstarszy dzwon zegarowy w Polsce. Co więcej – w tym okazałym gmachu zachowały się do dnia dzisiejszego oryginalne pomieszczenia, z których na wyjątkową uwagę zasługuje Wielka Sala. Warto zwiedzić również mieszczące się w ratuszu muzeum, w którym można dokładniej zapoznać się w historią Wrocławia.
Ważnym punktem jest Uniwersytet Wrocławski z piękną, barokową Aulą Leopoldina. To najpiękniejsze i najbardziej reprezentacyjne wnętrze, które można podziwiać w tym ciekawym, XVIII – wiecznym gmachu. Aula Leopoldina jest dostępna do zwiedzania przez sporą część roku, pomimo iż Uniwersytet wykorzystuje ją jako jedną z… uniwersyteckich auli.

Panorama Racławicka

Kolejna historyczna atrakcja Wrocławia to słynna „Panorama Racławicka”. Ten ogromny obraz – dzieło Jana Styki i Wojciecha Kossaka – prezentowany jest w specjalnie dla niego stworzonej rotundzie. Najpierw dzieło to znajdowało się we Lwowie, zaś po II wojnie światowej ten największy obraz o tematyce historycznej przewieziono do Wrocławia. Tu po raz pierwszy widzowie mogli je zobaczyć w 1985 roku (po wojnie konieczna była renowacja tego wybitnego dzieła).

RotundaPanoramyRaclawickiej

Rotunda Panoramy Racławickiej, zdjęcie – Wikipedia

Na koniec…

Warto poświęcić trochę uwagi jednemu z najmłodszych zabytków Wrocławia. To Hala Ludowa, budowana przez Niemców jako Hala Stulecia. Powstawała ona w latach 1911-1913 i była wówczas jedną z największych na świecie budowli z żelbetu. W jej pobliżu znajduje się Park Szczytnicki, na skraju którego leży przepiękny Ogród Japoński, będący świetnym miejscem zakończenie spaceru po najważniejszych zabytkach Wrocławia.


Reklama


2 komentarze to “Zabytki Wrocławia”

  1. Modelarski wordpress (8 comments) pisze:

    Bywałem kiedyś we Wrocku na zawodach modelarskich. Teraz wypadłem z tematu, trochę za stary jestem.

    Pamiętam dobrze fajne wyspy z Kościołami średniowiecznymi, sklep z figurkami Warhamera i ogromne zoo. Zwłaszcza węże były ogromne.

    A zawody modeli plastikowych były w ośrodku kultury na psim polu w starym kościele protestanckim. Ośrodek nazywał się Światowid. Pokręcone losy w tym mieście!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.