nav-left cat-right
cat-right

Praca na etat czy własna działalność?

Praca na etat czy własna działalność?

Tak pożądane dzisiaj zatrudnienie może przybierać rożne formy. Jedne są bardziej, a inne mniej poszukiwane przez pracowników. Ich popularność zależy od oczekiwań i możliwości pracownika i oczywiście od sytuacji na rynku pracy. Rozwiązaniem może być prowadzenie własnego biznesu, co jest marzeniem bardzo wielu Polaków. Przyjrzyjmy się dostępnym opcjom.

Formy zatrudnienia

Formy zatrudnienia oferują różne walory jeżeli chodzi o płace, dodatki, pewność zatrudnienia. Szybko przejrzyjmy je, aby przejść do odpowiedzi na pytanie zadane w tytule artykułu.

 • Praca na etacie z pełnym pakietem dodatków w międzynarodowej korporacji.  Duża płaca ale łatwo wylecieć.
 • Posada urzędnika państwowego lub samorządowego, górnika. Dosyć dobra płaca, lub luźne obowiązki, ale trudno wylecieć.
 • Mundurowe – często słaba płaca i duże obowiązki, ale dobra i pewna wczesna emerytura.
 • Wolny strzelec z umową o dzieło – różnie bywa, wyniki zależą od umiejętności i kontaktów.
 • Praca w malej firmie – niewygórowane zarobki, nie pewność pracy w kryzysie.
 • Umowy śmieciowe – (…)

Wspólna cecha tych posad jest przede wszystkim to, że niezależnie od warunków i wymagań, budujesz bogactwo pracodawcy, a nie jesteś pewny swojej przyszłości. Ciekawą propozycje podejścia do form zatrudnienia proponuje Robert Kiyosaki w swoich książkach.

Kwadrant przepływu pieniędzy

Robert Kiyosaki zaproponował schemat zwany Kwadrantem Przepływu Pieniędzy. Zawiera on cztery pola, odpowiadające różnym formom zarabiania pieniędzy.

kwadrant-cashflow

Schemat – Bogaty Ojciec

Wyjaśnijmy najpierw znaczenie pól:

 • E – etat, pracujesz na bogactwo twojego pracodawcy
 • S – samozatrudnienie, ciężej niż na etacie pracujesz na własna firmę
 • B – masz własny biznes, inni pracują na ciebie, sam doglądasz ich pracy
 • I – inwestor, właściciele biznesów pracują na ciebie spłacając twoje pożyczki

I tak się składa, że pola po lewej stronie to 90% pracowników i 10% zarobionych pieniędzy. Po prawej stronie jest 10% pracowników i 90% pieniędzy.

Co mówi Robert Kiyosaki o kwadrancie przepływu pieniędzy?

Obejrzyj film i poznaj idee kwadrantu u samego źródła:

Co jest dobre dla Ciebie?

Na to pytanie, musisz odpowiedzieć sobie sam, zależnie od twoich celów życiowych. W wymiarze finansowym najlepsze są pola po prawej stronie. Biznes lub Inwestowanie dają najlepsze pieniądze i największą pewność zabezpieczenia na przyszłość. Wymagają jednak specyficznych umiejętności i charakteru. Wbrew pozorom nie chodzi tu o bezwzględność i „kradzież pierwszego miliona”. Trzeba mieć wykształconą umiejętność zarządzania pieniędzmi, zatrudniania odpowiednich ludzi, wizję i przywództwo. Na zyski trzeba czekać, musisz wiec być nastawiony na odroczoną konsumpcję.

Niestety współczesna edukacja i kultura nie przygotowują do bycia przedsiębiorcą. Szkoła wychowuje posłusznych pracowników a nie wizjonerów. Ludzie też są niepewni siebie i polegają głownie na pomocy i obowiązkach państwa i/lub pracodawcy.

Jeżeli chcesz zostać przedsiębiorcą musisz zmienić nastawienie mentalne i zdobyć wiedzę. Twoi znajomi etatowcy i życzliwa rodzina lub przyjaciele będą Cię zniechęcać. Postaraj się więc o nowych znajomych z odpowiednim nastawieniem. Masz pytanie? – napisz je w komentarzu poniżej.


Reklama


2 komentarze to “Praca na etat czy własna działalność?”

 1. Fason (1 comments) pisze:

  Praca na państwowym stanowisku jest dobra ale ciężko się dostać… Firme swoją założyć dobry pomysł tylko trzeba trafić w rynek i wybić się.. trochę pomysłu i kasy a i najważniejsze pewność siebie.. Ale da się

 2. Biuro Rachunkowe Kielce (1 comments) pisze:

  Założenie firmy to bardzo odpowiedzialna decyzja, której ważną częścią jest wybór odpowiednie biura rachunkowgo dla firmy. Tylko usługi księgowe prowadzone przez specjalistów w tej dziedzienie, zapewnią odpowiedni komfort i bezpieczeństwo dla prowadzącego działalność gospodarczą.

Trackbacks/Pingbacks

 1. Robert Kiyosaki – Biedny ojciec, bogaty ojciec | dobreczytanie - […] powinna przeczytać każda osoba, która pracuje na etacie. Uświadamia wtedy, że takie zarabianie nie uczyni z nas osoby bogatej.…

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.