nav-left cat-right
cat-right

Ostrzenie noży – kilka porad

Ostrzenie noży – kilka porad

Podstawowym kuchennym narzędziem jest nóż. Jeśli nie będziemy go ostrzyć, stanie się niebezpieczny, a krojenie sprawi nam duży problem. Na szczęście ostrzenie jest proste nawet wtedy, gdy korzystamy z tanich ostrzałek. Dwa typy noży, których nie trzeba ostrzyć to noże ceramiczne (które są bardzo twarde) oraz noże z ząbkami. Ten ostatni rodzaj noży może być pozostać ostry nawet przez kilka lat.

Częściej i delikatniej

Jeśli nóż służył nad do otwierania puszek oraz cięcia na twardej powierzchni, doprowadzenie go do wystarczającej ostrości potrwa bardzo długo. Nie doprowadzaj do mocnego stępienia – po każdym użyciu możesz go przeciągnąć po ostrzałce z kółeczkami, dzięki czemu będzie zawsze naostrzony. Nie wolno go przyciskać zbyt mocno, gdyż taka ostrzałka mocno zbiera stal.

Mężczyźni zwykle decydują się na ostrzenie z ręki – można tego dokonać zarówno na zwykłej osełce o drobnej gradacji, jak i na dnie kubka. Do długich noży idealnie sprawdza się ostrzałka w formie pręta.

 Chef che affila il coltello

© Francesco83 – Fotolia.com

Nietypowe ostrzenie

Im twardsza jest stal, z której wykonano nóż, tym trudniej jest go naostrzyć. Najdroższe noże ostrzymy na prętach diamentowych o drobnej gradacji, natomiast większość stali nierdzewnych doprowadzimy do porządku na zwykłym kamieniu. Istnieją także rozbudowane systemy do ostrzenia noży, ale kosztują znacznie więcej niż komplet niezłych kuchenniaków.


Reklama


Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.