nav-left cat-right
cat-right

Wiosenne oczyszczanie organizmu – 5 mitów

Wiosenne oczyszczanie organizmu – 5 mitów

Oczyszczanie organizmu to hit ostatnich lat – w telewizji i w internecie możesz znaleźć reklamy środków, które pomogą Ci w pozbyciu się toksyn i sprawią, że będziesz miał więcej energii. Z tego artykułu dowiesz się, jaka jest prawda na temat oczyszczania organizmu.

Popularne mity na temat oczyszczania organizmu

 • Zacznij jeść tylko warzywa – według „specjalistów”, najlepszym sposobem na oczyszczenie organizmu jest przejście na roślinną dietę. Naszym zdaniem, to zły wybór – jedząc wyłącznie zieleninę, nie dostarczysz organizmowi odpowiedniej ilości kalorii i szybko poczujesz się zmęczony i przygnębiony. Wynika to ze zwolnienia metabolizmu. Gdy tylko powrócisz do normalnej diety, znów utyjesz.
 • Błonnik to samo zdrowie – błonnik to substancja, która przechodzi niestrawiona przez Twoje jelita. Mimo tego, że jest on promowany jako niezawodny środek na oczyszczenie, nie należy go nadużywać, bo prowadzi do wzdęć i może nasilać biegunki i zaparcia. Oczyszczanie jelit za pomocą środków przeczyszczających nie może być stosowane, jako metoda na oczyszczenie organizmu. Jeśli taka kuracja się przedłuży, pojawią się problemy z kosmkami jelitowymi i ruchami perystaltycznymi.

detoxzdjęcie: fotolia.pl

 • Trzeba oczyszczać nerki i wątrobę – nerki i wątroba nie działają jak filtr samochodowy i nie trzeba ich oczyszczać. Wszystkie narządy człowieka są wyposażone w system autooczyszczania. Nie ma dowodów na to, że preparaty przyśpieszające pracę nerek lub wątroby są dla nas pomocne.
 • Na wiosnę – głodówka. To kolejny mit – jest wiele dowodów na to, że głodówka jest szkodliwa dla organizmu, nic nie wskazuje na to, że może być pomocna. Po kilkudniowej głodówce organizm potrzebuje dużo czasu na regenerację.
 • Oczyść organizm, jedząc tylko ziemniaki. Diety monoskładnikowe są najgroźniejsze, bo prowadzą do niedoborów minerałów i witamin. Prawidłowa dieta powinna dostarczać określonych ilości węglowodanów, białek i tłuszczy – nie da się tego osiągnąć, jeśli będziesz jadł tylko jeden pokarm. Jeśli schudniesz, to będzie to krótkotrwała zmiana.

Co zamiast oczyszczania?

Oczyszczanie organizmu to atrakcyjny slogan, bo wielu ludziom wydaje się, że dzięki wyrzeczeniom uchronią się od chorób. Naszym zdaniem, przynosi to więcej szkody niż pożytku. Jeśli chcesz czuć się zdrowo przez cały rok, powinieneś dbać o swoją dietę i aktywność fizyczną.


Reklama


3 komentarze to “Wiosenne oczyszczanie organizmu – 5 mitów”

 1. paula (1 comments) pisze:

  Zgadzam się z Tobą, oczyszczanie nie daje pozytywów, należy przez cały rok dbać o siebie.

 2. BadzZdrowyDocenZycie (1 comments) pisze:

  Tak, temat jest nośny i jak zawsze ma swoich zwolennikow i przeciwnikow. A odnoszac sie do artykulu:
  Ad1 – jestem przeciwnikiem tego typu diet – czlowiek potrzebuje do funkcjonowania weglowodanow, bialek i tluszczy oraz witamin i mikroskładnikow. Warzywa nie sa w stanie tego zaspokoic w 100%
  ad2 – blonnik – rozumiem ze tu odnosimy sie do specjalnych produktow blonnikowych, a nie blonnika jako takiego, bo jest on niezbednym skladnikiem naszej diety i nierozerwalnie zwiazanym z np. warzywami czy owocami. I generalnie urozmaicona dieta powinna zawierac blonnik, czy stosowany specjalnie jako oczyszczacz – to kwestia do dyskusji, zalezy od sytuacji.
  ad3. to temat chyba zby zbyt plytko potraktowany zeby do czegos konkretnie sie odniesc – tak organizm ma uklady autoregulacyjne, ale gdyby one dzialaly prawidlowo to nie bylo by tyle wyciec woreczka zolciowego i kamieni w nerkach – stad raczej moze po prostu dbajmy kazdego dnia o swoje nerki i watrobe bo od tego zalezy wiele w naszym organizmie
  ad4. glodowka nosny temat – nawet wspomina sie o tym w biblii 😉 – z tego co mi wiadomo krotkotrwala i kontrolowana przynosi raczej korzysci, ale tu trzeba podchodzic indywidualnie
  ad5. tylko i wylacznie tzw zrownowazona dieta, o ktora tez ciezko ze wzgledu na slabej jakosci pozywienie, ale na pewno nie monodiety.

 3. Hosting (1 comments) pisze:

  Jest wiele sposobow na oczyszczenie organizmu – glodowki , kuracje ziolami , diety warzywne . Na ich temat naroslo sporo szkodliwych dla zdrowia mitow.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.