nav-left cat-right
cat-right

Jak zachować się w czasie ataku terrorystów?

Jak zachować się w czasie ataku terrorystów?

Dużym wydarzeniom, takim, jak Światowe Dni Młodzieży, Szczyt NATO czy Mistrzostwa Europy w Piłce nożnej, towarzyszy potencjalne ryzyko zamachów terrorystycznych. Niestety, ale mimo zwiększonego ryzyka ataków, większość obywateli nie ma pojęcia, co robić, by zwiększyć swoje szanse na przeżycie.

Powiadom odpowiednie służby

Do ataków terrorystycznych dochodzi głównie w miejscach, gdzie gromadzą się tłumy ludzi – na imprezach masowych, w okolicy dworców czy lotnisk. Jeśli znajdujesz się w takim miejscu i zauważysz coś podejrzanego, jak na przykład nietypowo zachowujące się osoby lub paczkę pozostawioną bez opieki, jak najszybciej poinformuj o tym policję lub straż miejską.

improwuizowany ładunek wybuchowy

Improwizowane ładunki wybuchowe (IED) są bardzo popularnym środkiem ataku terrorystycznego. Sa ukryte w torbach, pojazdach lub noszone pod ubraniem. Zdjęcie © kaninstudio, Fotolia

Jeśli ktoś powiadomił Cię o tym, że w miejscu, w którym pracujesz, podłożono bombę, opuść je bez paniki i nie dotykaj żadnych nieznajomych przedmiotów. W większości przypadków informacja o bombie jest fałszywa, jednak mimo to, opuść miejsce bez zbędnej zwłoki.

Warto być uważnym –  zwróć uwagę na zmiany

Zwracajmy uwagę na nietypowo zachowujące się osoby, furgonetki i inne samochody, które parkują w pobliżu dużych skupisk ludzi, oraz na osoby noszące w widocznym miejscu broń. Potencjalnym terrorystą może być osoba ubrana nieodpowiednio do pory roku, a także osoby bardzo nerwowe, lub wyglądające tak, jakby były pod wpływem środków odurzających. Dla policji bardzo ważną informacją jest dokładny opis wyglądu takich osób, oraz to, w jakim miejscu się znajdują.

Ratunek w przypadku strzelaniny

Podczas strzelaniny, można wybrać dwie strategie – albo uciekać , chowając się za dużymi przedmiotami, albo schować się i zaryglować drzwi. Należy pamiętać o tym, że chowając się za ścianą we wnętrzu pomieszczenia, nie możemy czuć się bezpieczni. Większość ścian nie chroni przed pociskiem z broni długiej, a nawet pistoletu. Samochód także nie zatrzymuje kul.

Terrorysta - jak przeżyć?

Zdjęcie: Fotolia © ra2 studio

Gdy usłyszymy strzały i wybieramy ucieczkę, staramy się biec w pozycji pochylonej. Jeśli tylko znajdziemy się w bezpiecznym miejscu, dzwonimy na policję, podając lokalizację sprawcy i jego opis.

W skrajnych przypadkach, gdy przestępca ma na celu zabicie jak największej ilości osób, jedynym rozwiązaniem jest atak, najlepiej z użyciem przedmiotu, który może go skrzywdzić.

W roli zakładnika – jak przetrwać?

Jeśli zostaniemy wzięci za zakładnika, nie powinniśmy się wyróżniać – próby bohaterstwa, lub nawet pokazywanie, że zajmujemy wyższą pozycję od innych osób (na przykład przez noszenie garnituru), znacznie zmniejszają nasze szanse na przeżycie. Terroryści zwykle eliminują osoby, które zapadły im w pamięć, podejmowały próby buntu lub wyróżniły się w inny sposób. Należy podporządkować się terrorystom, zachowywać się jak najspokojniej i nie zwracać na siebie uwagi.

Jak przetrwac atak terrorystów

Ulotka przygotowana przez zarząd Warszawy przez Zjazdem Nato 2016

Kilka ważnych uwag na koniec

Należy pamiętać także o tym, że po, możemy zostać zatrzymani przez przedstawicieli policji. Nie wolno uciekać, jeśli podczas akcji policji, dojdzie do szturmu ekipy ratunkowej – możemy wtedy zostać wzięci za terrorystę.

Większość Polaków nie jest w stanie rozpoznać odgłosu strzału, a co więcej, gdy zauważą zamieszanie, zbierają się w tłum gapiów. Znacznie rozsądniejsze jest wzięcie nóg za pas. Podczas ewakuacji nie używamy wind i zabieramy ze sobą jedynie najbardziej niezbędne rzeczy.

Jeśli dojdzie już do wybuchu, nie zbliżaj się do tego miejsca, ponieważ, mogą mu towarzyszyć kolejne eksplozje. Ciekawość można przypłacić własnym życiem.

Jeśli na miejsce zagrożenia przybędzie policja lub inne służby, dostosuj się do ich poleceń i nie przeszkadzaj im w wykonywaniu swoich zadań.


Reklama


One Response to “Jak zachować się w czasie ataku terrorystów?”

  1. Piotr (5 comments) pisze:

    Bardzo potrzebny artykuł. Powinno być takich więcej.

Trackbacks/Pingbacks

  1. Jak zachować się podczas ataku terrorystycznego? | Hobby dla Faceta - […] Zobacz więcej tutaj link. […]

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.