nav-left cat-right
cat-right

Minimalizm – mniej przedmiotów wokół nas

Minimalizm – mniej przedmiotów wokół nas

Minimalizm to trend, który przeciwstawia się podejściu do posiadania, które jest lansowane w mediach. Według minimalistów, należy dążyć raczej do zmniejszania ilości posiadanych przedmiotów i czerpać radość z kontaktów z innymi ludźmi, a nie z tego, że kupiliśmy nowego smartfona, zegarek czy kolejne buty. To także zerwanie ze schematem wyczerpującej pracy, z której zyski przeznaczamy na zakupy niepotrzebnych gadgetów.

Minimalizm w domu

To podejście sprawdza się także w domu – wiele osób uwielbia gromadzić przedmioty, ale z czasem, zaczynają one przeszkadzać. Minimalizm polega wtedy na usunięciu tych przedmiotów, które nie są nam potrzebne, a trzymaliśmy je do tej pory, na przykład ze względów sentymentalnych. Są to na przykład ubrania, których nie zakładaliśmy przez przynajmniej jeden sezon. Stara elektronika, książki, których nigdy nie przeczytamy (a mogą posłużyć w bibliotece) czy sterty przykurzonych czasopism – tych rzeczy warto się pozbyć, by odzyskać miejsce.

Kolejną zasadą minimalizmu, jest naprawianie przedmiotów, jeśli mogą nam jeszcze posłużyć. Dzięki temu, oszczędzamy pieniądze i nie zanieczyszczamy planety kolejnymi odpadami.

mniej znaczy więcej czyli minimalism

Zdjęcie fotolia @Alliance

Bardzo ważne jest także rozsądne podejście do nowinek technologicznych – dotyczy to szczególnie mężczyzn. Wyraźnie widać to na przykładzie smartfonów – co roku wychodzą nowe modele, a producenci, zachęcają nas do ich zakupu. Chęć posiadania często wygrywa ze zdrowym rozsądkiem, a my, pracujemy coraz więcej lub finansujemy kolejne wydatki z kredytu. Minimalizm, to świadomość tego, że reklama może mieć za zadanie nas zmanipulować. Jeszcze 10 lat temu, byliśmy szczęśliwi i świetnie radziliśmy sobie, bez takich gadgetów.

Wiele osób myśli, że będą szczęśliwe, gdy kupią sobie nowy samochód, mieszkanie lub telefon, jednak gdy już je posiadają, szybko zauważają ich wady lub przyzwyczajają się.

Minimalizm psychologiczny

Minimalizm to także zmniejszanie ilości niepotrzebnego szumu informacyjnego, który obciąża naszą psychikę. Można to osiągnąć między innymi, dzięki:

  • Rzadszemu oglądaniu wiadomości
  • Wylogowaniu się z portali społecznościowych
  • Unikaniu sprawdzania e-maila kilka razy dziennie
  • Używania programów, które blokują „strony ze śmiesznymi kotkami”, na które tracimy czas w pracy
  • Wyłączeniu powiadomień na telefonie
  • Zerwaniu toksycznych znajomości

Dzięki temu, można wygospodarować czas, który spędzimy w produktywny sposób. Może być to na przykład nauka nowych rzeczy, przeczytanie wymagającej książki czy kontakt z bliskimi. Bardzo ważne jest bycie „tu i teraz”, polegające na 100% skupieniu się na tym, co aktualnie robimy. Wiele osób nie jest w stanie oderwać się od strumienia niepotrzebnych informacji, wyświetlanych na małym ekranie telefonu, nawet wtedy, gdy jedzą kolację z rodziną. Wpływa to negatywnie na nasze relacje.

Podsumowanie

Rozsądny minimalizm to idea godna uwagi, dzięki której, można żyć mądrzej i nieco wolniej. Przestań pracować po to, by kupować kolejne przedmioty, a odnalezienie spokoju w życiu, będzie łatwiejsze.

 

 

 

 


Reklama


Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.