nav-left cat-right
cat-right

Pielęgnacja i naprawa obuwia

Pielęgnacja i naprawa obuwia

Eleganckie, skórzane buty, są jednym z wyznaczników męskiego stylu, jednak jeśli nie będziemy ich właściwie pielęgnować, szybko przestaną być eleganckie. Wydając na buty kilkaset złotych, powinniśmy pamiętać o tym, by je właściwie pielęgnować. Zobacz jak!

Po pierwsze zwalcz wilgoć

Skórzane buty, nie powinny być narażone zbyt długo na działanie wilgoci – w przeciwnym razie, szybko się zniszczą. W zimie, pamiętajmy o usunięciu z butów soli drogowej, a po przyjściu do domu, odłóżmy buty w suche (ale nie gorące) miejsce. Warto mieć dwie pary butów, by mogły wyschnąć.

jak dbać i naprawiać buty?

Zdjęcie fotolia.pl, @Victoria М

 Kosmetyki do butów

Kosmetyki do butów nakładamy na suche obuwie. Warto zaopatrzyć się w takie preparaty, jak:

  • pasta do butów
  • mydło do skóry (do czyszczenia)
  • preparaty natłuszczające skórę (mogą być stosowane także na podeszwy skórzane)
  • wosk do skór lub impregnat

Jeśli chcemy, by nasze buty wyglądały jak nowe przez wiele lat, powinniśmy poświęcić 5 minut dziennie na ich konserwację i oczyszczenie.

W tym miejscu warto zauważyć, że oszczędzanie na butach zwykle się nie opłaca. Droższe buty mają nie tylko lepszy krój, ale także oferują lepszą jakość materiałów. Dzięki temu, wytrzymują one więcej sezonów. Jeśli wybierzemy droższe buty, będziemy mieli więcej motywacji do ich pielęgnacji, dzięki czemu posłużą one przez wiele lat.

Naprawa obuwia

Jeśli nasze drogie buty ulegną uszkodzeniu, możemy je zanieść do szewca. Pomoże on zlikwidować takie problemy, jak odklejające się podeszwy, początki objawów pękania butów lub coraz gorzej działający zamek.

W dzisiejszych czasach, większość osób uważa, że lepiej jest kupić nowe obuwie, zamiast je naprawiać, jednak nie jest to prawdą, w przypadku butów wyższej jakości, oraz butów szytych na zamówienie. Szewc jest w stanie zlikwidować niemal każdą usterkę dotyczącą obuwia, a naprawione buty, będą służyły dłużej, niż nowa para, którą kupimy na wyprzedaży.

Tanich butów zwykle nie opłaca się naprawiać, a co więcej, naprawa takiego obuwia, jest zwykle droższa, bo wymaga wymiany całego fragmentu buta. Dotyczy to przede wszystkim takich, chińskich butów.

Samodzielna naprawa obuwia

Jak naprawić uszkodzone buty? Czy zawsze trzeba udać się do szewca? Odklejone podeszwy możesz skleić samodzielnie, jeżeli zrobisz to starannie – nie musisz korzystać z usług szewca.

  • Najpierw oczyść powierzchnie klejenia z pozostałości starego kleju, kurzu i paprochów. Użyj nożyka hobbystycznego, wacików i denaturatu.
  • Następnie  posmaruj powierzchnie równomiernie klejem butapren i daj mu 20 minut na wyschnięcie. Jeżeli kleisz skórę lub porowate materiały, nałóż kolejna warstwę i odczekaj kolejne 20 minut
  • Ściśnij łączone powierzchnie np. ściskiem stolarskim i poczekaj 24-48 godzin.
  • Ciesz się trwale sklejonymi butami!

Reklama


Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.