nav-left cat-right
cat-right

Zatrzymaj epidemię COVID-19 w pięć prostych kroków

Zatrzymaj epidemię COVID-19 w pięć prostych kroków

Pandemia koronowirusa COVID-19 wstrząsnęła światem. Wiele osób ulega panice, obsesyjnie boi się zarażenia. Poznanie prawdy o wirusie i sposobach jego powstrzymania pomoże zachować spokój i wdrożyć właściwe działania, ograniczające niebezpieczeństwo.

Pięć prostych kroków, które pomogą spowolnić rozprzestrzenianie się dowolnego wirusa:

  1. RĘCE myj je często
  2. ŁOKCIE kaszlnij zakrywając twarz łokciem
  3. TWARZ nie dotykaj jej
  4. PÓŁTORA METRA zachowaj bezpieczną odległość
  5. CZUJESZ SIĘ CHORY? zostań w domu

Jak się chronić

Starsi dorośli i osoby z poważnymi przewlekłymi schorzeniami, takimi jak choroba serca lub płuc lub cukrzyca, wydają się być bardziej narażeni na ryzyko wystąpienia poważniejszych powikłań choroby COVID-19. Skonsultuj się z lekarzem, aby dowiedzieć się, jakie dodatkowe kroki możesz podjąć, aby się zabezpieczyć.

Wiedz, jak się rozprzestrzenia

Obecnie nie ma szczepionki zapobiegającej chorobie koronawirusowej 2019 (COVID-19).
Najlepszym sposobem zapobiegania chorobom jest po prostu unikanie wystawienia się na tego wirusa.

Uważa się, że wirus rozprzestrzenia się głównie między osobami, które są ze sobą w bliskim kontakcie (1,5 metra).

Zakażenie następuje droga kropelkową, gdy zarażona osoba kaszle lub kicha. Kropelki te mogą wylądować w ustach lub nosach osób znajdujących się w pobliżu lub zostać wciągnięte z powietrzem do płuc.

 

 

Podejmij kroki, aby się chronić

Często myj ręce

Często myj ręce mydłem i wodą przez co najmniej 20 sekund, szczególnie po pobycie w miejscu publicznym lub po wydmuchaniu nosa, kaszlu lub kichaniu.

Jeśli mydło i woda nie są łatwo dostępne, użyj dezynfekcji rąk zawierającej co najmniej 60% alkoholu. Pokryj wszystkie powierzchnie dłoni i wcieraj płyn, aż będą suche.

  • Unikaj dotykania oczu, nosa i ust niemytymi rękami.

Unikaj bliskiego kontaktu

Unikaj bliskiego kontaktu z chorymi. Zachowaj dystans między sobą a innymi ludźmi, jeśli COVID-19 rozprzestrzenia się w Twojej społeczności. Jest to szczególnie ważne dla osób, które są bardziej narażone na zachorowanie.

Podejmij kroki, aby chronić innych

Jeśli jesteś chory, zostań w domu, z wyjątkiem opieki medycznej. Dowiedz się, co robić, gdy jesteś chory.

Zakryj kaszel i kichnięcia

Zakrywaj usta i nos chusteczką podczas kaszlu, kichania lub korzystania z wewnętrznej części łokcia.

Wyrzuć zużyte chusteczki do kosza.

Natychmiast myj ręce mydłem i wodą przez co najmniej 20 sekund. Jeśli mydło i woda nie są łatwo dostępne, umyj ręce środkiem dezynfekującym do rąk, który zawiera co najmniej 60% alkoholu.

Noś maskę na twarz, jeśli jesteś chory

Jeśli jesteś chory: powinieneś nosić maskę na twarz, gdy przebywasz w pobliżu innych osób (np. Dzieląc pokój lub pojazd) i przed wejściem do biura lub sklepu. Jeśli nie możesz nosić maski na twarz (na przykład, ponieważ powoduje to trudności w oddychaniu), powinieneś zrobić wszystko, aby zakryć kaszel i kichanie, a osoby, które się o ciebie opiekują, powinny nosić maskę na twarz, jeśli wejdą do twojego pokoju. Dowiedz się, co robić, gdy jesteś chory.

Jeśli NIE jesteś chory: Nie musisz nosić maski na twarz, chyba że opiekujesz się chorymi (i nie są oni w stanie nosić maski na twarz). Masek na twarz może brakować i należy je zachować dla opiekunów.

Czyszczenie i dezynfekcja

Codziennie czyść i dezynfekuj często dotykane powierzchnie. Obejmuje to stoły, klamki, przełączniki światła, blaty, uchwyty, biurka, telefony, klawiatury, toalety, krany i zlewy. Jeśli powierzchnie są brudne, wyczyść je: Użyj detergentu lub mydła i wody przed dezynfekcją.

Niniejszy artykuł nie jest porada medyczną. W przypadku wątpliwości skontaktuj się z lekarzem.

Reklama


Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.